Телескоп VLT вперше сфотографував зірку, що вибухнула двічі

02 липня 2025 р. 13:12

02 липня 2025 р. 13:12


Астрономи за допомогою Дуже великого телескопа (VLT) в Чилі сфотографували наднову зорю, яка декілька століть тому пережила два вибухи. Досі науковці не мали підтверджень того, що наднові можуть формуватися таким чином. Відкриття допоможе краще зрозуміти еволюцію цих зір, які астрономи використовують для визначення відстаней у Всесвіті та підрахунку швидкості його розширення. Дослідження опублікували в журналі Nature Astronomy .

Анімація подвійного вибуху наднової. ESO / M. Kornmesser / P. Das et al. Background stars, final image (Hubble): K. Noll et al.

Як підтвердили подвійний вибух зірки?

Науковці досліджували залишки наднової SNR 0509-67.5, яка вибухнула 300-800 років тому та належить до типу Ia . Класична теорія утворення таких наднових свідчить, що вони виникають у подвійних системах, де одна з зір є білим карликом, який поглинає газ з іншої, поки не досягне критичної маси та не вибухне. Однак дослідники протягом довгого часу припускали, що вони можуть утворюватися внаслідок двох послідовних вибухів білого карлика ще до досягнення ним межі критичної маси.

Залишки наднової SNR 0509-67.5. ESO / P. Das et al. Background stars (Hubble): K. Noll et al.

Шари кальцію в залишках наднової. ESO / P. Das et al.

Шари кальцію в залишках наднової. ESO / P. Das et al.

Щоб це підтвердити, науковці за допомогою інструмента MUSE шукали сліди такого подвійного вибуху. Вони виявили, що наднова SNR 0509-67.5 має два окремих шари кальцію, які утворилися під час вибухів. Як вважають науковці, зоря-попередник цієї наднової збирала довкола себе розжарений гелій, який був нестабільним і спричинив перший вибух. Енергія від цього вибуху досягнула ядра білого карлика, спровокувавши вже його вибух і перетворення зорі на наднову.

Як зорі перетворюються на наднові

🧟‍♀️ Вибух наднової не завжди означає смерть для зорі: у туманності поблизу сузір’я Кассіопеї науковці відшукали білого карлика-«зомбі», який пережив вибух і залишився активним.

💥 Однак іноді такий вибух стає катастрофою ще й для сусідньої зорі: так сталося з зіркою, яка через вибух сусіда втратила майже всю речовину й стала розміром як сім Земель.

🕳 А часом зіркам вдається уникнути вибуху наднової, натомість одразу перетворюючись на чорну діру: астрономи зафіксували в галактиці Андромеди другий такий випадок в історії.

Поділитися із друзями!

Телескоп VLT вперше сфотографував зірку, що вибухнула двічі

Джерело: nauka.ua