вологість:
тиск:
вітер:
Телескоп Вебба вперше зобразив планету розміром із Сатурн
Планета, схожа за масою на Сатурн, стала першою в історії, зображеною безпосередньо телескопом Джеймса Вебба в інфрачервоному діапазоні.
Астрономи зафіксували існування об’єкта TWA 7 b — потенційної планети, що обертається навколо молодої зірки TWA 7 , використовуючи інструмент MIRI (середньоінфрачервоний спектр) на борту космічного телескопа Вебба. За словами Анн-Марі Лагранж, головної авторки дослідження, «його положення точно відповідає тому, де ми очікували знайти планету такої маси» . Планета розташована на відстані, що приблизно у 50 разів перевищує відстань між Землею та Сонцем, і знаходиться в прогалині між трьома пиловими кільцями.
Це зображення стало можливим завдяки коронографії — техніці, яка дозволяє “глушити” світло зірки та спостерігати слабші об’єкти поблизу. Після цифрового усунення залишкового світла материнської зірки команда виявила слабке джерело, яке, як показав подальший аналіз, навряд чи є об’єктом з нашої Сонячної системи чи фоновою галактикою. «Ця обсерваторія дозволяє нам отримувати зображення планет з масою, схожою на масу планет Сонячної системи» , — зазначає співавторка дослідження Матільда Малін.
Властивості об’єкта — його яскравість, температура (близько 47°C) , кольорова характеристика та положення в диску — свідчать про те, що це молода холодна планета масою, близькою до Сатурна. Прогалина в диску навколо зірки вказує на активну взаємодію планети з її середовищем , що може спричинити формування структури, подібної до “троянського диска” — скупчення пилу в орбіті планети.
Зірка TWA 7, також відома як CE Antilae, — червоний карлик віком 6,4 млн років, розташований на відстані 34 світлових роки від Землі. Її геометрія — майже перпендикулярна до нашого погляду — робить її ідеальним об’єктом для спостережень в інфрачервоному діапазоні. Відкриття підкреслює унікальні можливості телескопа Вебба , здатного виявляти навіть найменші планети за межами Сонячної системи.
Якщо статус планети буде остаточно підтверджено, це відкриття стане переломним моментом у дослідженні планетоутворення та еволюції дисків уламків. Програма спостережень №3662, у межах якої було проведено ці дослідження, стане одним із фундаментальних кроків у вивченні молодих планетних систем.

Новини рубріки

Археологи розшифрували найдавніший геном єгиптянина віком майже 5000 років
03 липня 2025 р. 13:26

Третій міжзоряний об’єкт залетів у Сонячну систему на швидкості 60 кілометрів на секунду
03 липня 2025 р. 12:03