вологість:
тиск:
вітер:
Археологи розкрили рецепт давньоримського рибного соусу віком 1700 років
За допомогою аналізу ДНК з риб’ячих кісток науковці змогли з’ясувати, яку рибу давні римляни ще 1700 років тому використовували для поширеного соусу гарум. Як виявилося, найчастіше його основою були європейські сардини, а також до нього додавали скумбрію та оселедець. Завдяки такому підходу науковці зможуть досліджувати й інші страви минулого, а також — розповсюдження видів рослин і тварин, з яких їх готували. Дослідження опублікували в журналі Antiquity .
Амфори для зберігання гаруму з міста Помпеї. Claus Ableiter / Wikimedia Commons
Чому рибу у соусі не могли визначити раніше?
Археологам й історикам уже було відомо, що для виготовлення гаруму , який цінували за умамі та солоний смак, давні римляни подрібнювали та ферментували рибу. Саме через її подрібнення та процес ферментації, який призводив до утворення кислот, рештки риб були надто пошкодженими, щоб встановити за ними вид. Тому дослідники вирішили дослідити ДНК з кісток риб, знайдених на місці виготовлення гаруму в Галіції на північному заході Іспанії та датованих III століттям нашої ери. Оскільки отримана ними ДНК також була сильно пошкоджена, науковці взяли за основу геноми сучасних риб, підставляючи отримані фрагменти в потрібні місця ДНК.
Давньоримська фабрика для виготовлення гаруму, червоним позначене місце, де знайшли кістки риб. Espregueira Themudo et al. / Antiquity, 2025
Так вдалося з’ясувати, що понад 99 відсотків ДНК з цього місця належали європейській сардині ( Sardina pilchardus ), а решта: атлантичній скумбрії ( Scomber scombrus ), атлантичному оселедцю ( Clupea harengus ) та рибі мерланг ( Merlangius merlangus ) з родини тріскових. Оскільки ДНК сардини було найбільше, науковці порівняли її з геномом сучасних риб і з’ясували, що раніше риби з популяцій у різних частинах океану рідше схрещувалися між собою. Тож такі дослідження ще й допоможуть краще зрозуміти, як діяльність людини повпливала на розповсюдження видів рослин і тварин.
Що науковці знають про побут давніх римлян
🍷 Також в Іспанії дослідники знайшли найдавніші зі збережених у рідкому стані зразки вина, але з часом воно не покращало, зокрема тому, що у вині зберігалися кремовані рештки.
🐴 У Німеччині археологи виявили поховання коней, яке створили через близькість кавалерійського корпусу. Хоча більшість тварин поховали без почестей, поруч з однією поклали глечики та ліхтарик, що може свідчити про горювання за конем.
🪙 Дослідження криги з Арктики та Ґренландії показало, що через видобування срібла римляни забруднили атмосферу свинцем, що могло нашкодити їхнім розумовим здібностям.

Новини рубріки

Археологи розшифрували найдавніший геном єгиптянина віком майже 5000 років
03 липня 2025 р. 13:26

Третій міжзоряний об’єкт залетів у Сонячну систему на швидкості 60 кілометрів на секунду
03 липня 2025 р. 12:03