Третій міжзоряний об’єкт залетів у Сонячну систему на швидкості 60 кілометрів на секунду

03 липня 2025 р. 12:03

03 липня 2025 р. 12:03


Астрономи виявили третій міжзоряний об’єкт у Сонячній системі — комету 3I/ATLAS, яка рухається на швидкості 60 кілометрів на секунду. На відміну від комет у Сонячній системі, ця не обертається навколо Сонця, а пролетить повз нього. Науковці підтвердили, що комета не загрожує Землі, а спостерігати її за допомогою наземних телескопів планують до кінця року. Про це повідомили на сайті NASA.

Проліт комети 3I/ATLAS, зафіксований Дуже великим телескопом (VLT). K Ly / Deep Random Survey

Звідки взялася міжзоряна комета?

Міжзоряними називають об’єкти, які рухаються у міжзоряному просторі без гравітаційного зв’язку з жодною зіркою. Першим таким зафіксованим об’єктом був астероїд Оумуамуа, а другим — комета Борисова. 1 липня система телескопів ATLAS, яка займається виявленням потенційно небезпечних навколоземних об’єктів, виявила третій: комету назвали 3I/ATLAS і вона рухається значно швидше за попередні міжзоряні об’єкти. Після перегляду зображень з інших наземних телескопів, астрономи знайшли знімки комети на шляху її наближення до Землі, які датуються щонайменше 14 червня.

Зображення комети з обсерваторії в Аризоні, США. David Rankin / Saguaro Observatory

Комета має діаметр близько 10-20 кілометрів, прилетіла з міжзоряного простору з напрямку сузір’я Стрільця та зараз знаходиться на відстані 670 мільйонів кілометрів від Землі. Хоча на неї звернув свій погляд ATLAS, вона не становить загрози для Землі, адже пролетить повз неї на відстані 240 мільйонів кілометрів. Вона дістанеться найближчої до Сонця точки своєї траєкторії у жовтні, пролетівши за 210 мільйонів кілометрів від зірки — трохи ближче, ніж орбіта Марса. Однак і Червоній планеті комета не загрожує.

Траєкторія прольоту комети крізь Сонячну систему. NASA / JPL-Caltech

Траєкторія прольоту комети крізь Сонячну систему. NASA / JPL-Caltech

Під час свого наближення до Сонця комета стане тимчасово невидимою для наземних телескопів, однак до вересня та з грудня цього року її зможуть детально вивчати астрономи. Хоча взяти зразки з її поверхні не вдасться, за допомогою телескопів сподіваються виявити органічні сполуки в її складі, що свідчило би про наявність умов для життя і в інших планетарних системах.

Як вивчають міжзоряні об’єкти

🪨 Перший виявлений міжзоряний об’єкт, астероїд Оумуамуа, науковці назвали уламком «екзоплутона», однак пізніше засумнівалися в такій класифікації.

☄️ Прискорення для того, щоб пролетіти крізь Сонячну систему, астероїд Оумуамуа отримав завдяки випаровуванню льоду зі своєї поверхні.

💫 Дослідження другого міжзоряного об’єкта, комети Борисова, показало, що вона майже не наближалася до своєї рідної зірки, а тому речовина цієї комети залишилася незміненою.

🌟 Появу міжзоряних об’єктів пояснюють з наближенням до планетарних систем масивних зірок, гравітація яких може розривати зв’язок цих об’єктів з їхньою рідною зіркою.

7️⃣ А тому, враховуючи швидкість найближчих до Сонця зірок, науковці спрогнозували появу щонайменше семи міжзоряних об’єктів у нашій системі.

Поділитися із друзями!

Третій міжзоряний об’єкт залетів у Сонячну систему на швидкості 60 кілометрів на секунду

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua