вологість:
тиск:
вітер:
Археологи розшифрували найдавніший геном єгиптянина віком майже 5000 років
Археологи розшифрували найдавніший збережений геном єгиптянина, який жив у 2855-2570 роках до нашої ери. Цей чоловік мав темне волосся, шкіру та очі, притаманні тогочасним жителям цього регіону. Оскільки чоловік мав ДНК як місцевих жителів, так і мігрантів з Месопотамії, дослідження допоможе краще зрозуміти, як відбувався культурний обмін у давньому Єгипті. Дослідження опублікували в журналі Nature .
Реконструкція зовнішнього вигляду єгиптянина, чий геном розшифрували. Morez Jacobs et al. / Nature, 2025
Що дізналися про життя чоловіка?
Рештки чоловіка знайшли під час розкопок у давньоєгипетському місті Нувейрат на південь від Каїру ще у 1902 році, після чого вони зберігалися в музеї Ліверпуля. Чоловіка поховали у великій глиняній труні у витесаній в камені могилі, що посприяло збереженню його решток і ДНК. Аналіз його кісток показав, що за життя чоловік мав зріст близько 160 сантиметрів, а сильний артрит і зношеність зубів вказали на вік 44-64 роки на момент смерті. Збільшені сідничні кістки, сліди праці на руках і правій нозі вказали на те, що чоловік, найімовірніше, працював із гончарним колом. Водночас його поховали так, як зазвичай ховали представників вищого соціального класу.
За ізотопами елементів у зубі чоловіка науковці з’ясували, що він харчувався тваринною їжею, пшеницею та ячменем — типовим раціоном для долини Нілу. Аналіз ДНК чоловіка показав, що 80 відсотків його генів походять із популяції північної Африки, тобто з території тогочасного Єгипту. Ще 20 відсотків походять зі сходу так званого «Родючого Півмісяця» — регіону, що простягається від Червоного й Середземного морів до Перської затоки. Раніше археологи мали докази того, що Єгипет обмінювався товарами та знаннями з цим регіоном, а наявність генів від мешканців цього регіону в ДНК єгиптян свідчить ще й про міграцію людей.
Чим цікаві давньоєгипетські поховання
⚰️ Раніше археологи вже знаходили у Судані свідчення того, що давні єгиптяни могли ховати в пірамідах не лише представників знаті, але й простих робітників, які мали прислужувати їм після смерті.
✍️ На малорухливий спосіб життя давньоєгипетських писарів вказали сліди зношування суглобів у колінах, стегнах і щиколотках, які виявили у їхніх рештках.
🐒 Єгиптяни застосовували муміфікацію не лише до людей, але й до тварин. І за муміями павіанів археологи змогли визначити розташування регіону Пунт.

Новини рубріки

SpaceX виконала 500-й пуск ракети Falcon 9
03 липня 2025 р. 15:06

Чоловіки та жінки відреагували на дитячий плач по-різному не через біологічні відмінності
03 липня 2025 р. 14:50

Телескоп Джеймса Уэбба обнаружил галактику-медузу, которая блуждает по космосу
03 липня 2025 р. 14:47