вологість:
тиск:
вітер:
Чоловіки та жінки відреагували на дитячий плач по-різному не через біологічні відмінності
Дослідники не змогли пояснити те, чому чоловіки частіше вночі не прокидаються від дитячого плачу, простими біологічними відмінностями між статями. Досі було припущення, що відповідальні за слух ділянки мозку жінок більш пристосовані до розпізнавання плачу. Однак ця різниця, імовірно, спричинена соціальними факторами, а отже заохочення чоловіків до догляду за дитиною може допомогти їм більше реагувати на плач, зменшуючи навантаження на матерів. Дослідження опублікували в журналі Emotion .
Чоловіки та жінки відреагували на дитячий плач по-різному не через біологічні відмінності. GIPHY
Як досліджували різницю у сприйнятті дитячого плачу?
Щоб з’ясувати, чи є різниця у сприйнятті дитячого плачу вночі спричиненою відмінностями слуху чоловіків і жінок, науковці провели три експерименти. У першому вони вночі вмикали 140 учасникам, які ще не встигли стати батьками, звуки дитячого плачу чи будильник з різною гучністю. З цього експерименту дослідники дізналися, що жінки частіше за чоловіків прокидалися від звуків у діапазоні 33-44 децибелів, тобто на рівні гучності між шепотом і тихою розмовою. Водночас обидві статі приблизно однаково реагували на гучніші звуки та не було різниці у тому, як чоловіки й жінки реагували на плач або будильник.
У другому експерименті науковці попросили 117 пар данців, які вперше стали батьками, протягом тижня записувати, скільки разів вони та їхній партнер прокидалися посеред ночі, щоб подбати про дитину. Як виявилося, у 76 відсотках випадків прокидалися саме жінки — втричі частіше, ніж чоловіки. Лише в одному відсотку пар чоловіки вночі більше доглядали за дитиною, а у 23 відсотках догляд розділяли порівну.
У третьому експерименті науковці створили математичну модель, яка враховувала чутливість чоловіків і жінок до звуків. У ній симулювали 4-5 епізодів нічного плачу дитини та з’ясовували, хто з батьків прокинеться раніше та подбає про дитину. Як виявилося, жінки прокидалися у 57 відсотках випадків, тобто лише трохи частіше за чоловіків. Оскільки біологічними особливостями пояснити відмінності з попередніх експериментів не вдалося, науковці запропонували два пояснення цим відмінностям. По-перше, жінки вчаться дбати про дитину з її народження, тоді як чоловіки беруть декрет, якщо взагалі беруть, значно пізніше. По-друге, якщо жінки годують грудьми, то чоловіки можуть вважати недоцільним вставати заспокоювати дитину самостійно.
Яку роль відіграють чоловіки у турботі про дітей
🐊 На відміну від чоловіків, чутливими до плачу дитинчат різних приматів, і людей зокрема, виявилися крокодили: вони відрізнили той вид плачу, коли діти відчувають найбільший стрес.
🗣 У двомовних родинах матері вплинули на засвоєння мов дітьми вдвічі сильніше, ніж татусі. Досі науковці вважали, що важливішим для цього є вибір стратегії виховання, а не стать батьків.
🫃 Однак, як і в матерів, народження може негативно впливати на психічний стан татусів, викликаючи післяпологову депресію. Але проведення часу з дитиною в ігровій формі побороло її симптоми.
💔 Батьківство може загрожувати й фізичному здоров’ю чоловіків: як виявилося, татусі мають вищий ризик серцево-судинних захворювань у старшому віці, що пов’язують зі стресом.

Новини рубріки

SpaceX виконала 500-й пуск ракети Falcon 9
03 липня 2025 р. 15:06

Телескоп Джеймса Уэбба обнаружил галактику-медузу, которая блуждает по космосу
03 липня 2025 р. 14:47

Археологи розшифрували найдавніший геном єгиптянина віком майже 5000 років
03 липня 2025 р. 13:26