вологість:
тиск:
вітер:
Зміни клімату позбавлять ваніль комах-запилювачів
Глобальне потепління вже до 2050 року спричинить розрив між ареалами зростання дикої ванілі та поширення її комах-запилювачів, показало моделювання клімату. І хоча ваніль для отримання прянощів запилюють штучно, зникнення дикої ванілі нашкодить її генетичному різноманіттю та родючості. Згідно з моделюванням, боротьба з викидами парникових газів може зменшити темпи втрати ваніллю запилювачів, тож у рослини будуть більші шанси пристосуватися. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Plant Science .
Квітка одного з видів ванілі з її запилювачем. Charlotte Watteyn
Чому вивчали вплив глобального потепління на ваніль і її запилювачів?
Як і більшість представників родини орхідні, або зозулинцеві, рослини роду ваніль ( Vanilla ) будують міцні зв’язки зі своїми запилювачами, і часто їх запилює лише один рід чи навіть вид комах. Тому науковці вирішили змоделювати, як зміни клімату впливатимуть на ареали 11 диких представників цього роду та їхніх комах-запилювачів. Вони розглядали два сценарії глобального потепління, в одному з яких людство помірно зменшує викиди та природа пристосовується до змін клімату, а у другому викиди продовжують зростати настільки швидко, що природа не встигає адаптуватися.
Різні види ванілі, які вивчали науковці. Charlotte Watteyn
В обох сценаріях ареал семи видів дикої ванілі розшириться, подекуди аж на 140 відсотків, а ще чотирьох — скоротиться, іноді аж на 53 відсотки. Однак ареали їхніх комах-запилювачів за будь-яких сценаріїв скоротяться, для частини видів аж на 71 відсоток, і помітнішим це скорочення буде у разі різкого потепління. Найбільше від цього постраждає ваніль, що покладається на одного запилювача — територія, на якій рослини перетинаються з потрібними їм комахами скоротиться на 60-90 відсотків.
Яким продуктам загрожує глобальне потепління
🍸 Нещодавно науковці з’ясували, що посухи та зливи, спричинені глобальним потеплінням, змінять смак ягід ялівцю, а разом із тим — джину, який з них виготовляють.
🍺 Глобальне потепління загрожує й іншому популярному алкоголю — пиву. Як виявилося, через втрату частини смакових речовин у хмелі європейське пиво вже стало гіршим.
☕️ Зміни клімату вдарять і по каві, але науковці запропонували замінити традиційну арабіку на її дику та більш ароматну родичку.
🍷 А от винам Бордо глобальне потепління буде навіть корисним, адже завдяки вищій температурі виноград запасатиме більше цукру й інших речовин, що впливають на смак вина.

Новини рубріки

У Канаді знайшли найдавніші скелі Землі — 4,3 млрд років
03 липня 2025 р. 22:59

У бурштині знайшли грибів-“зомбі” віком 99 млн років
03 липня 2025 р. 22:59

Гідроенергія висушує річки: екологи б’ють на сполох
03 липня 2025 р. 22:43