вологість:
тиск:
вітер:
Лондонський стоматолог розкрив геометричну таємницю "Вітрувіанської людини" да Вінчі
Автор відкриття - зовсім не мистецтвознавець, а лондонський стоматолог Рорі Мак Суїні, який опублікував свої висновки в Journal of Mathematics and the Arts.
Подробиці : Rory Mac Sweeney, Leonardo's Vitruvian Man: modern craniofacial anatomical analysis reveals a possible solution to the 500-year-old mystery, Journal of Mathematics and the Arts (2025). DOI: 10.1080/17513472.2025.2507568
Протягом понад 500 років учені намагалися зрозуміти, яким чином да Вінчі домігся ідеального поєднання людської фігури з колом і квадратом - як пропонував ще давньоримський архітектор Вітрувій. Однак Леонардо, вирішивши це завдання, не залишив докладних роз'яснень. Передбачалося, що він керувався Золотим перетином (1,618...), але точні виміри малюнка цьому не відповідали.
Тепер Мак Суїні стверджує, що ключ до розгадки - у трикутнику. Він виявив, що між ногами фігури да Вінчі накреслив рівносторонній трикутник. Цей елемент, як показав аналіз, відповідає відомому в стоматології поняттю - трикутнику Бонвілла, який визначає ідеальне розташування щелеп і точку рівноваги під час жування.
Автор вважає, що саме повторення рівностороннього трикутника шість разів навколо центру тіла (пупка) дає змогу отримати ідеальні пропорції. При цьому сторона квадрата співвідноситься з радіусом вписаного кола в пропорції близько 1,64-1,65 - вкрай близько до числа 1,633, яке зустрічається в природі як показник ефективної просторової організації.
"Геометрична конструкція Леонардо, по суті, зашифрувала фундаментальні просторові закономірності в людському тілі, демонструючи неймовірну точність його ренесансного бачення гармонії між анатомією і природним порядком", - пише Мак Суїні у своїй статті.
Він підкреслює, що фігура на малюнку вписується в схему так званої тетраедральної архітектури - структури, яка часто трапляється в черепі людини і забезпечує максимальну стійкість і передачу сили під час жування.
Відкриття, на думку автора, не просто закриває давню академічну загадку, а й може мати практичне значення. Дослідження може вплинути на розробку нових протезів, методи щелепно-лицьової хірургії і навіть на архітектуру майбутніх біонічних систем.

Новини рубріки

У бурштині знайшли грибів-“зомбі” віком 99 млн років
03 липня 2025 р. 22:59

Гідроенергія висушує річки: екологи б’ють на сполох
03 липня 2025 р. 22:43

Рослинні клітини “слухають” сусідів
03 липня 2025 р. 22:42