У США розробили чіп, що моделює імунну атаку на рак

05 липня 2025 р. 20:17

05 липня 2025 р. 20:17


Чип розміром з кредитну картку дозволяє вченим моделювати імунну відповідь на рак у лабораторних умовах з безпрецедентною точністю.

Розроблений під керівництвом Вейцяна Чена з Інженерної школи Тандона Нью-Йоркського університету, цей пристрій відтворює структуру та функції кісткового мозку людини. Його називають «лейкемія на чіпі» , бо він імітує кровоносні судини, кісткову порожнину й оболонку кістки. «Ми спостерігали, як імунні клітини патрулюють своє оточення, вступають у контакт з раковими клітинами і вбивають їх одну за одною» , — зазначив Чен.

CAR-Т-терапія (від англ. Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy — «Т-клітинна терапія з химерним антигенним рецептором») має потенціал змінити лікування раку крові. Вона передбачає вилучення імунних клітин пацієнта, їх генетичне перепрограмування для атаки на рак і повторне введення в організм. Проте майже половина пацієнтів з часом має рецидив, а побічні ефекти — серйозні, як-от синдром вивільнення цитокінів .

Однією з головних проблем залишається відсутність ефективних систем тестування . Традиційні тваринні моделі повільні й недостатньо точні, а стандартні лабораторні тести не відтворюють складного середовища кісткового мозку. Новий чіп дає змогу в режимі реального часу спостерігати за рухом імунних клітин, коли вони виявляють і знищують рак, моделюючи різні клінічні сценарії.

За словами Чена, «ця технологія може зрештою дозволити лікарям перевіряти ракові клітини пацієнта на різні схеми терапії перед початком лікування» . Команда створила «матричний аналітичний та інтегративний індекс» — систему оцінки імунної відповіді в різних умовах. Це дозволяє прогнозувати найефективніші варіанти лікування для кожного пацієнта та скоротити час від розробки до впровадження терапії.

У США розробили чіп, що моделює імунну атаку на рак

Джерело: cikavosti.com (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua