вологість:
тиск:
вітер:
Біонічний протез допоміг людям з ампутаціями вище коліна знову ходити та грати з м’ячем
Новий біонічний протез допоміг людям з ампутаціями вище коліна більш природно керувати кінцівкою, зокрема ходити нерівними поверхнями з перешкодами та грати з м’ячем. Для його створення науковці поєднали три різні підходи, які вже використовують для реабілітації людей з ампутаціями. Поки підхід випробували лише на двох людях з ампутаціями, але його успіх може сприяти поширенню таких біонічних протезів. Дослідження опублікували в журналі Science .
Демонстрація гри з м'ячем одного з пацієнтів з біонічним протезом. Biomechatronics Group / MIT Media Lab
Чим новий біонічний протез кращий за попередні?
Хоча науковці постійно створюють нові рухомі протези кінцівок, часто техніки їх встановлення залишаються такими ж, як ще в XIX столітті. Через це люди з ампутаціями ніг мають більший ризик падінь і труднощі з ходінням нерівними поверхнями чи сходами. Основною причиною цього є відсутність зворотної відповіді від кінцівки, на яку мозок орієнтується, координуючи рухи. Тому науковці розробили новий протез, який давав би зворотну відповідь і рухався так, як природна кінцівка.
Демонстрація можливостей нового протезу, зокрема подолання перешкод на шляху та гри з м'ячем. Biomechatronics Group / MIT Media Lab
Для цього науковці спершу поєднали в пацієнтів з ампутаціями м’язи-антагоністи, тобто такі, які рухають кінцівку в протилежний бік. Завдяки цьому коли один з цих м’язів скорочувався, інший розтягувався, як у здоровій нозі. Далі науковці також поєднали протез з нервами, які координували його рух, але не напряму, а через пересаджений фрагмент м’яза. Це дозволило підсилити сигнал від нервів і посприяло більш точній координації рухів. Сам протез закріпили на кінцівці за допомогою стрижня, який вводили безпосередньо в кістку для більшої стійкості.
Одним з обмежень дослідження є те, що його провели на невеликій вибірці: двох пацієнтах, яким прикріпили протез за допомогою стрижня в кістці, і ще семи, яким таку процедуру не проводили. Крім того, науковці не випробовували підхід на пацієнтах з ампутацією через цукровий діабет, які мають більший ризик інфекції та нижчі темпи відновлення нервів і м’язів.
Як створюють біонічні протези
🦿 Це не вперше науковці використовують зворотний зв’язок для покращення керування кінцівкою, але попередній такий протез створили для людей з ампутацією нижче коліна.
🤖 Збільшити точність керування протезом зміг і штучний інтелект, який обробляв сигнали від м’язів і нервів, з точністю до 99 відсотків керуючи протезом руки.
🦾 А для відновлення в людей з ампутаціями відчуття дотику їм запропонували надувні протези, які достатньо міцні, щоб витримати наїзд автомобіля, і достатньо м’які, щоб погладити кота.

Новини рубріки

Соцмережі допомагають краще розпізнавати фейки, - дослідження
10 липня 2025 р. 21:55

У Швейцарії схвалили перший препарат від малярії для новонароджених та немовлят
10 липня 2025 р. 19:13

Вживання молочних продуктів і солодкого перед сном збільшує ризик кошмарів
10 липня 2025 р. 18:19