вологість:
тиск:
вітер:
У Кенії знайшли найдавніші білки в зубах ссавців
Фрагменти білків, виявлені у 18-мільйонних скам’янілих зубах з Кенії, стали найдавнішими знайденими зразками білка, що кардинально розширює можливості палеогенетики.
Історичне відкриття в Рифтовій долині
Скам’янілі зуби, знайдені в кенійській Рифтовій долині, містять найдавніші білки, виявлені на сьогодні . Їхній вік — 18 мільйонів років, що у п’ять разів перевищує попередній рекорд. Як зазначає Деніел Грін з Гарвардського університету, зразки вдалося зберегти завдяки вулканічному попелу. Цей природний консерватор вкрив зуби, дозволивши точно визначити їхній вік.
Суворі умови — не перешкода
Рифтова долина — один з найбільш спекотних регіонів планети за останні 5 мільйонів років. “Це дуже складне середовище для збереження [білка]”, — підкреслює Грін. Проте емаль зубів, з якої дослідники добули білок, має надзвичайні властивості. Зубна тканина, що “здебільшого складається з каменю”, слугує природним захистом для білкових молекул.
Технології та аналіз
Тімоті Кліланд з Інституту Смітсонівського музею проаналізував зразки за допомогою мас-спектрометрії. Він розділив молекули за масою, ідентифікуючи їх точну природу. “Ми змогли помістити навіть ці давні види на дерево життя разом з їхніми сучасними родичами”, — радіє Кліланд. Білкові фрагменти вказали на спорідненість із хоботними (предками слонів) та носорогоподібними.
Значення для науки
Фрідо Велкер з Копенгагенського університету назвав відкриття “величезним проривом” . Навіть незначна кількість збережених білків дає змогу реконструювати еволюційні зв’язки між вимерлими та сучасними видами . За словами Кліланда, “послідовності білків емалі трохи більш варіабельні”, що дозволяє витягнути більше еволюційної інформації, ніж із ДНК.
Перспективи для палеобіології
Грін пояснює, що навіть 1% білка в емалі може зберігатися мільйони років завдяки “процесу самозакам’яніння” . Цей процес створює стабільне мінеральне середовище навколо білка, запобігаючи його розкладу. Вчені також припускають, що подібні фрагменти білків можуть зберігатися і в інших суворих регіонах. “Ми можемо почати серйозно думати про інші суворі регіони планети”, — зазначає Кліланд.
Вивчення білків з інших епох і місцевостей дозволить створити хронологічну базу білкових залишків , що стане інструментом у реконструкції глибокої історії життя. “Зараз ми лише дряпаємо поверхню” , — підсумовує Кліланд.

Новини рубріки

Знайдені русла доводять: Марс був вологим і теплим
11 липня 2025 р. 05:53

Соцмережі допомагають краще розпізнавати фейки, - дослідження
10 липня 2025 р. 21:55

Біонічний протез допоміг людям з ампутаціями вище коліна знову ходити та грати з м’ячем
10 липня 2025 р. 21:04