Кіт науковця вже вдруге допоміг відкрити новий вірус

11 липня 2025 р. 11:27

11 липня 2025 р. 11:27


Кіт американського науковця вже вдруге допоміг відкрити новий штам вірусів, принісши господарю заражену ним тварину. Цей вірус може бути збудником запалення в мозку, легенях і кишково-шлунковому тракті. Зараз науковці досліджують його геном, щоб зрозуміти, чи поширюється він від тварин до людей. Дослідження опублікували в журналі Microbiology Resource Announcements .

Кіт Пеппер американського науковця Джона Ледніцкі. John Lednicky

Як кіт допомагає з науковими відкриттями?

Кіт Пеппер став відомим минулого року, коли приніс мертву мишу своєму власнику — у ній науковець Джон Ледніцкі (John Lednicky) виявив перший у США джейлонґвірус, який уражає гризунів. Цього разу кіт приніс науковцю короткохвосту блярину ( Blarina peninsulae ), родичку землерийки. Оскільки тварина вже була мертва, а науковець досліджував віруси, що передаються між тваринами та людьми, то він виділив вірус із тіла блярини.

Після цього дослідник розмножив вірус на культурах клітин, щоб мати достатньо ДНК для ідентифікації вірусу. Повністю розшифрувавши його геном, науковець встановив, що це штам UF-1 ортореовірусу типу 3. Раніше науковці вважали, що ці віруси є орфанними , тобто заражають людей, але не викликають захворювань. Однак нові дослідження пов’язали ці віруси з енцефалітом, менінгітом і гастроентеритом — запаленнями головного мозку, його оболонок і шлунково-кишкового тракту відповідно. Тож тепер їх досліджують, щоб з’ясувати шляхи зараження людей, однак науковець заспокоїв, що з котом Пеппером усе гаразд.

Які ще випадкові відкриття були в біології

😼 За відкриття ще одного збудника хвороб також був відповідальним кіт — вулична тварина, яка покусала чоловіка та спричинила в нього невідому науці інфекцію.

🦈 Американський дайвер випадково став свідком того, як косатка виїдала печінку ще живої білої акули та зафільмував це. Після події акула осіла на дно, імовірно, вже мертва.

🐝 А от невелика недбалість біологів призвела до наукового відкриття у джмелів. Залишивши їх у воді в холодильнику, дослідники з’ясували, що комахи можуть спати в таких умовах принаймні тиждень.

💩 Відкриття бактерій, які відповідальні за те, що фекалії у воді спливають на поверхню, також було випадковим. Американські дослідники просто помітили , що фекалії мишей без кишкових бактерій тонуть.

Поділитися із друзями!

Кіт науковця вже вдруге допоміг відкрити новий вірус

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua