Невидимий нанопластик в Атлантиці перевищив за масою весь інший пластик

11 липня 2025 р. 14:12

11 липня 2025 р. 14:12


Крихітні невидимі для людського ока фрагменти нанопластику в Атлантичному океані перевищили за масою інші види пластику — мікро- та макропластик. При цьому нанопластик може завдавати морським організмам навіть більшої шкоди, адже проникає всередину тканин і клітин і навіть може передаватись по харчовому ланцюгу від тварин до людей. Оскільки загроза від інших видів пластику вже відома, і для боротьби з ними навіть розробляють нові методи, то потрібно спрямувати зусилля й на боротьбу з нанопластиком, шкоду від якого раніше недооцінювали. Дослідження опублікували в журналі Nature .

12 станцій, з яких відбирали зразки води з нанопластиком, позначені точками. Жовтим обведено зону, маса нанопластику в якій може перевищувати масу всіх інших типів пластику. ten Hietbrink et al. / Nature, 2025

Як рахували нанопластик в океані?

Науковці відбирали зразки води з різної глибини на 12 локаціях на півночі Атлантичного океану. У них шукали фрагменти нанопластику, тобто частинок пластику розміром до одного мікрометра, за допомогою мас-спектрометрії, яка допомагає визначати масу та заряд дуже маленьких частинок. Найбільш поширеними типами пластику в усій товщі води були полістирен, ПЕТ- і ПВХ-пластик. Ці ж типи пластику широко використовують для виготовлення повсякденних речей, таких як пляшки, упаковки для їжі, посуд, ізоляційні матеріали та навіть презервативи.

Найбільшу кількість частинок нанопластику виявили у верхньому змішаному шарі води на глибині до 10 метрів. У ньому концентрація нанопластику була майже в півтора раза вищою, ніж у розташованому нижче середньому шарі води. Ще вищою вона була в тих локаціях, які розташовані ближче до європейського континенту. Використовуючи отримані концентрації нанопластику в різних точках, науковці розрахували його кількість у всій північній частині Атлантичного океану. Як виявилося, його маса становить близько 27 мільйонів тонн, що більше за попередні оцінки маси інших видів пластику в усьому Атлантичному чи навіть Світовому океанах.

Чим загрожує пластик в океані та як із ним боротися

🐥 Не тільки нанопластик, але й значно більші частинки пластику можуть потрапляти в організм морських тварин. Так зі шлунка одного з пташенят буревісників дістали аж 400 фрагментів пластику.

🪺 Що гірше — пластик може затримуватися в довкіллі надовго, наприклад, амстердамські водоплавні птахи побудували собі гнізда з обгорток від їжі віком 30 років.

🔬 Щоб видаляти мікро- та нанопластик з води, потрібно спочатку його виявити. Для цього канадські інженери розробили портативний мікроскоп.

🌊 Запобігати потраплянню нанопластику та бактерій у воду допоможуть нові фільтри з тонких зрізів деревини. А видаляти нанопластик з води навчилися нові нанороботи, розроблені чеськими інженерами.

Поділитися із друзями!

Невидимий нанопластик в Атлантиці перевищив за масою весь інший пластик

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua