Планета викликає спалахи на зірці та страждає від них

11 липня 2025 р. 17:38

11 липня 2025 р. 17:38


Вперше астрономи зафіксували , як екзопланета спричиняє потужні спалахи на своїй зірці — явище, що загрожує самій планеті руйнуванням атмосфери і майбутнім зникненням.

На цьому малюнку з дослідження показано, як HIP 67522 b індукує спалахи в зірці. Екзопланета збурює магнітне поле зорі, нахилене до її поверхні. Це викликає спалахи біля підніжжя зорі, які лише періодично видно спостерігачеві. Фото: arXiv (2025). DOI: 10.48550/arxiv.2507.00791

Планета, яка провокує свою зірку

HIP 67522 b — надзвичайно молода і гаряча екзопланета , що обертається навколо зорі типу G, подібної до нашого Сонця, на відстані близько 400 світлових років від Землі. Вік зорі — лише 17 мільйонів років, що робить її надзвичайно активною магнітною . Планета обертається дуже близько — менш ніж за 7 днів — і, як виявили дослідники, індукує спалахи на своїй зірці . “Ми повідомляємо про перше виявлення індукованих планетою спалахів на HIP 67522” , — зазначають автори дослідження, яке подано до журналу Nature .

Магнітні взаємодії та спалахи

Планета змінює структуру магнітного поля зорі через свою близьку орбіту. Це призводить до частого викривлення і розриву магнітних ліній, що спричиняє енергійні спалахи плазми , схожі на сонячні. За даними місій CHEOPS та TESS , за п’ять років спостережень було зафіксовано 15 спалахів, 11 з яких відбувалися саме під час транзитної фази планети. Це означає майже в дев’ять разів більшу частоту спалахів під час зближення HIP 67522 b із зорею.

Розпад атмосфери та доля планети

Ці спалахи вже мають катастрофічні наслідки для планети. За даними телескопа JWST , HIP 67522 b має розширену атмосферу , яка поступово втрачається. Планета майже розміром з Юпітер, але її маса становить лише близько 5% від юпітеріанської — атмосфера роздута через інтенсивне нагрівання . Вчені припускають, що впродовж 100 мільйонів років вона може перетворитися на гарячого Нептуна , втративши більшість газів.

Магнітна пастка та “космічна погода”

Цей випадок вказує на існування суб-альфвенівського режиму — ситуації, коли магнітні хвилі зірки встигають взаємодіяти з планетою до того, як їх “здує” зоряна плазма. “У цьому режимі збурення магнітного поля можуть повертатися назад до зірки вздовж силових ліній, що з’єднують два тіла” , — зазначено в дослідженні. Таким чином, HIP 67522 b фактично “запускає спалахи на зірці, які саму ж її і знищують” .

Нове вікно в астрономію

HIP 67522 — перша система, де виявлено стійку зоряно-планетну взаємодію , яка спостерігалася впродовж щонайменше трьох років. Цей приклад відкриває перспективи для подальших досліджень впливу магнітної активності на атмосферу і еволюцію планет . Команда вже планує пошук аналогічних систем, які потенційно піддаються такому ж типу “космічного самознищення”.

“Космічна погода і магнітні поля мають вирішальне значення для розуміння формування і еволюції планет” , — резюмують автори. Вони вважають HIP 67522 архетиповою моделлю , яка допоможе краще зрозуміти не лише віддалені екзосистеми, але й історію власної Сонячної системи.

Планета викликає спалахи на зірці та страждає від них

Джерело: cikavosti.com (Всесвіт)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua