вологість:
тиск:
вітер:
Учені критикують плани з "воскресіння" гігантського птаха моа
Американська біотехнологічна компанія Colossal Biosciences спільно з Кентерберійським музеєм, дослідницьким центром Ngāi Tahu і режисером Пітером Джексоном заявила про намір повернути до життя зниклий вид.
Але фахівці називають проєкт утопією, пише видання The Conversation .
Молекулярний палеонтолог Нік Роуленс з Університету Отаго, чиї дослідження лежать в основі аналізу еволюційної історії моа, впевнений:
"Це наукова фантастика. Птахів набагато складніше клонувати, ніж ссавців".
Він пояснює, що для виведення моа будуть потрібні або гігантські яйця, яких просто не існує, або складні штучні аналоги.
Проблема ускладнюється глибиною еволюційної дистанції. Найближчим живим родичем моа вважається літаючий птах тінаму, що мешкає в Південній Америці. Однак останній спільний предок у них жив понад 60 мільйонів років тому. Це означає, що для відтворення зовнішності та біології моа потрібно реконструювати десятки мільйонів років мутацій.
Крім того, моа були унікальні навіть серед безкрилих птахів: у них повністю були відсутні крила, на відміну від ему, ківі або страусів.
"Будь-яка генна інженерія потребуватиме втручання в ті ділянки геному, які керують розвитком крил. Це може мати непередбачувані наслідки", - попереджає Роуленс.
Моральні аспекти викликають не менше запитань. Роуленс підкреслює:
"У наших консультаціях із представниками маорі - tangata whenua - немає підтримки ідеї дезінтеграції. Племена хочуть, щоб ДНК і кістки моа залишалися в Новій Зеландії".
Вчені висловлюють стурбованість тим, наскільки масштабним було консультування з боку Colossal.
Наприклад, багато рад племені Ngāi Tahu, за словами Роуленса, виступають проти проєкту.
Серйозну заклопотаність викликає й екологічний контекст.
"Де будуть жити ці птахи? - запитує Роуленс. - Більшість природного середовища проживання зникла".
Наприклад, на сході Південного острова раніше домінували мозаїки чагарникових лісів із кохаєм і ланцелистими деревами, але сьогодні таких екосистем не існує.
Крім того, на думку вченого, будь-який проєкт із відродження вимерлого виду вимагає створення популяції щонайменше з 500 особин - інакше не уникнути інбридингу та генетичної деградації. Це потребуватиме величезних ресурсів, які можуть бути вилучені з програм з охорони видів, які нині живуть, але перебувають під загрозою зникнення.
Проте експерти визнають, що технології генної інженерії, які розробляє Colossal, можуть виявитися корисними. Наприклад, вони могли б допомогти створити імунний захист у какапо, що перебуває на межі вимирання.
"Якщо спільнота підтримає таку ініціативу - це може бути дійсно корисно", - зазначає Роуленс.
"Інвестувати кошти в збереження нині існуючого біорізноманіття набагато доцільніше, ніж повертати моа заради екотуризму", - підсумовує він.

Новини рубріки

Астрономи зафіксували найбільше злиття двох чорних дір
16 липня 2025 р. 14:21

Денна дрімота в дошкільнят не зашкодила загальній тривалості їхнього сну
16 липня 2025 р. 13:26

NASA раскрыла тайну «пауков» на Марсе
16 липня 2025 р. 12:54