3I/ATLAS: комета з глибин галактики старша за Сонячну систему

15 липня 2025 р. 22:00

15 липня 2025 р. 22:00


Нещодавно відкритий міжзоряний об'єкт 3I/ATLAS може виявитися найдавнішою кометою, коли-небудь зафіксованою вченими.

Згідно з астрономом Меттью Гопкінсом з Оксфордського університету, вік небесного тіла може перевищувати 7 мільярдів років, що робить його потенційно старшим за саму Сонячну систему. Про це він заявив на Національній астрономічній конференції Великої Британії (NAM 2025) у Даремі.

Подробиці: The Galactic Interstellar Object Population in the LSST .

Matthew J. Hopkins et al, From a Different Star: 3I/ATLAS in the context of the Ōtautahi-Oxford interstellar object population model, arXiv (2025). DOI: 10.48550/arxiv.2507.05318, doi.org/10.48550/arXiv.2507.05318

3I/ATLAS став лише третім відомим об'єктом з-за меж Сонячної системи, що опинився поблизу Землі, і першим, що прилетів з іншого регіону галактики Чумацький Шлях. Його траєкторія, за словами дослідників, відрізняється від попередніх міжзоряних об'єктів - комета рухається крутим шляхом із так званого "товстого диска" Чумацького Шляху - зони, населеної стародавніми зірками, що розташована вище й нижче за тонку площину, де розташоване Сонце.

"Звичайні комети, такі як комета Галлея, сформувалися одночасно з Сонячною системою і мають вік до 4,5 мільярда років", - пояснює Гопкінс. - "Але у міжзоряних об'єктів потенціал значно більший, і згідно з нашою моделлю, саме 3I/ATLAS, ймовірно, є найдавнішою з усіх".

Комета була виявлена 1 липня 2025 року телескопом ATLAS у Чилі, коли вона перебувала на відстані близько 670 мільйонів кілометрів від Сонця. Вчені припускають, що об'єкт складається в основному з водяного льоду і вже почав проявляти ознаки активності - випаровування летких речовин при наближенні до Сонця.

"Це об'єкт із частини галактики, яку ми ніколи раніше не спостерігали так близько", - каже професор Кріс Лінтотт, співавтор дослідження і ведучий наукової програми BBC The Sky at Night. - "Є приблизно дві третини ймовірності, що ця комета старша за саму Сонячну систему".

Уже зараз комета демонструє активність, що підтверджується ранніми спостереженнями. Можливо, вона навіть більша за двох попередніх міжзоряних візитерів - 'Оумуамуа (1I, 2017) і 2I/Борисова (2019). Якщо ці дані підтвердяться, відкриття 3I/ATLAS може істотно вплинути на майбутні спостережні кампанії, включно з дослідженнями за допомогою нового телескопа Vera C. Rubin. Rubin.

"На нас чекає захопливий час: 3I вже проявляє ознаки життя. Якщо ми зможемо зафіксувати виділення газів під час нагрівання Сонцем - це буде чудовою перевіркою нашої моделі", - каже доктор Мішель Бенністер з Університету Кентербері (Нова Зеландія).

Команда вчених використовувала нову модель Ōtautahi-Oxford, розроблену в рамках докторської дисертації Гопкінса. Це перше в історії застосування прогностичної моделі в реальному часі до міжзоряної комети. За словами вчених, телескоп Rubin зможе в майбутньому виявляти від 5 до 50 подібних об'єктів.

"Наукове співтовариство, що займається вивченням Сонячної системи, вже очікувало серйозних відкриттів із запуском телескопа Rubin. А знахідка 3I робить ці перспективи ще більш обнадійливими", - вважає доктор Розмарі Дорсі з Гельсінкського університету.

Тим, хто хоче побачити 3I/ATLAS на власні очі, варто дочекатися кінця 2025 - початку 2026 року: за прогнозами, об'єкт буде доступний для спостережень за допомогою аматорського телескопа.

3I/ATLAS: комета з глибин галактики старша за Сонячну систему

Джерело: socportal.info (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua