Астрономи зафіксували найбільше злиття двох чорних дір

16 липня 2025 р. 14:21

16 липня 2025 р. 14:21


Астрономи зафіксували найбільше злиття двох чорних дір, яке в півтора раза більше за попереднього рекордсмена. Науковці припускають, що таке велике зіткнення відбулося після кількох попередніх злиттів менших чорних дір. Оскільки раніше таке масивне злиття не вважали можливим, тепер астрономи ретельніше вивчатимуть ці чорні діри та механізми їх формування й взаємодії одна з одною. Статтю про зіткнення опублікували на сайті препринтів arXiv.

Художнє зображення злиття двох чорних дір. Victor de Schwanberg / SPL

Наскільки незвичним є злиття двох чорних дір?

Оскільки побачити злиття чорних дір неможливо, науковці використовували обсерваторію LIGO для фіксації гравітаційних хвиль, які утворюються внаслідок їх зіткнення. За тим, як гравітаційні хвилі викривлювали лазери від датчиків цієї обсерваторії, науковці змогли створити модель злиття, яке назвали подією GW231123. З цієї моделі дослідники визначили відстань до двох чорних дір, хоча й не дуже точно, — від 2,3 до 13,4 мільярда світлових років від Землі.

Також астрономи визначили приблизну масу чорних дір, які зіткнулися. Вона виявилася рівною 60-130 масам Сонця, хоча зазвичай LIGO фіксує злиття менших чорних дір масою від кількох до 100 мас Сонця. Як зазначають науковці, такий розмір чорних дір вказує на те, що вони утворилися не просто внаслідок загибелі зірок, адже зірку такої великої маси під час вибуху мало б розірвати. Тому астрономі запропонували альтернативну гіпотезу, пов’язану з попередніми злиттями декількох чорних дір меншої маси.

Фінальну масу чорної діри, що утворилася внаслідок події GW231123 оцінюють у 225 мас Сонця. Окрім рекордної маси, залучені в злитті чорні діри також роблять приблизно 40 обертів на секунду, що близько до верхньої межі, встановленої Айнштайнівською теорією відносності. Оскільки ці чорні діри лежать у діапазоні між маленькими чорними дірами зоряної маси та надмасивними чорними дірами, про які відомо доволі багато, то допоможуть астрономам заповнити прогалини в розумінні процесів всередині таких дір.

Що астрономи знають про злиття чорних дір

🕳 Попередній рекордсмен — чорна діра масою 150 мас Сонць утворилася теж внаслідок злиття двох інших і стала першою з відомих чорних дір проміжної маси.

🛰 Також науковці доволі часто спостерігають злиття надмасивних чорних дір внаслідок зближення галактик, у центрі яких ті знаходяться. Одну таку подію навіть зафіксував телескоп «Габбл».

🌀 А для пошуку гравітаційних хвиль, які утворюються від зіткнення чорних дір або нейтронних зір, науковці запропонували використовувати надпровідні магніти, що вже зараз допомагають шукати темну матерію.

Поділитися із друзями!

Астрономи зафіксували найбільше злиття двох чорних дір

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua