вологість:
тиск:
вітер:
Людські яйцеклітини прожили довше завдяки сповільненню власного очищення
Людські яйцеклітини виявилися здатними прожити довше за інші клітини організму чи яйцеклітини інших видів тварин завдяки тому, що повільніше очищуються від непотрібних їм речовин. Оскільки процес очищення потребує енергії, вироблення якої створює небезпечні для клітини побічні продукти, то яйцеклітини ніби ставлять цей процес на павзу. Відповідно, пришвидшення цього процесу науковці вважають однією з причин безпліддя в жінок — це планують перевірити за допомогою порівняння яйцеклітин здорових жінок і тих, хто має проблеми з фертильністю. Дослідження опублікували в The EMBO Journal .
Пофарбована флуоресцентними барвниками яйцеклітина. Зеленим і фіолетовим позначено протеасоми й лізосоми — частини клітини, відповідальні за розщеплення старих білків й інших непотрібних речовин. Помаранчевим зафарбовані мітохондрії, які виробляють енергію, а блакитним — ДНК. Zaffagnini et al. / The EMBO Journal, 2025
Чому яйцеклітини не позбуваються зайвого?
Щоб дослідити процеси всередині живих яйцеклітин від донорів, науковці поміщали клітини в поживне середовище з флуоресцентними барвниками, здатними зв’язуватися з конкретними частинами клітин. Так дослідники з’ясували, що в яйцеклітинах майже вдвічі нижча, ніж у довколишніх клітинах, активність протеасом — структур, які розщеплюють білки. І ця активність ще зменшується у процесі дозрівання яйцеклітин.
Також виявилося, що з віком яйцеклітини виводять назовні лізосоми, які розщеплюють інші непотрібні компоненти клітини, а залишкові лізосоми мають менш кисле середовище всередині себе. Мітохондрії, які забезпечують яйцеклітини енергією, з часом зменшують електричний потенціал на своїй поверхні, що вказує на зменшення їхньої активності. Як вважають дослідники, усі ці заходи потрібні яйцеклітинам для того, щоб боротися з реактивними формами кисню. Ці сполуки можуть пошкоджувати ДНК і білки, і їх вважають одним із визначальних факторів старіння клітин.
Як дослідження яйцеклітин допоможе з лікуванням безпліддя
📹 Щоб краще зрозуміти, які процеси впливають на дозрівання яйцеклітин і появу в них патологій, науковці вперше зафільмували процес овуляції на відео — поки лише в мишей.
🐭 Мишачі яйцеклітини також вдалося омолодити , помістивши в оточення з молодих клітин, які допомагали їм дозрівати. Це може посприяти лікуванню безпліддя й у жінок.
🤖 Не менше уваги приділяють і взаємодії яйцеклітин зі сперматозоїдами. Так штучний інтелект AlphaFold допоміг визначити три ключові для цього білки.
🤐 А за допомогою рентгена й мікроскопа дослідники розгледіли, як запліднена яйцеклітина «захищається» від другого сперматозоїда — для цього її мембранні білки змикаються як замок-блискавка.

Новини рубріки

Вчені відтворили умови раннього Всесвіту на колайдері
16 липня 2025 р. 21:19

Науковці озвучили магнітний переворот 780 000 років тому (фото+відео)
16 липня 2025 р. 21:19

Неандертальці створили інструмент із левової кістки (фото)
16 липня 2025 р. 21:19