вологість:
тиск:
вітер:
Метровий плавник допоміг іхтіозаврам безшумно підкрадатися до здобичі
Палеонтологи виявили у давніх плавучих рептилій, іхтіозаврів, метровий плавник, який допомагав їм безшумно пересуватися та підкрадатися до здобичі. Моделювання цього плавника вказало на те, що його нерівний край допомагав поглинати шум, який тварини видавали під час руху. Подібні структури можуть знайти застосування й у кораблебудуванні, щоб зменшити шумове забруднення океанів, яке вже шкодить морським тваринам. Дослідження опублікували в журналі Nature .
Художня реконструкція іхтіозавра та умов, у яких він полював. Joschua Knüppe.
Як дізналися про пересування іхтіозаврів у воді?
Іхтіозаври населяли моря й океани Землі ще в мезозойську еру, тобто від 252 до 66 мільйонів років тому, а тому більшість досліджень їхньої будови засновані на відбитках їхніх тіл у породах. Хоча такі дослідження дають більше інформації, ніж звичайне вивчення скелета, але з їх допомогою все ще неможливо відтворити всі структури тіла тварин. Тому науковці вивчили скам’янілий передній плавник хижого іхтіозавра Temnodontosaurus, який жив 183-181 мільйон років тому та мав щонайменше дев’ять метрів у довжину.
Скам'янілість частини плавника іхтіозавра. Randolph G. De La Garza, Martin Jarenmark and Johan Lindgren.
На поверхні цього метрового подібного на крило плавника дослідники виявили візерунок зі смуг, паралельних хребту тварини. На задньому краї плавника науковці помітили хрящові утворення, які й робили цей край нерівним. Оскільки досі такі структури не виявляли, науковці назвали їх хондродермами. Витягнутий кінець плавника іхтіозаврів виявився доволі рухливим. Змоделювавши рух води навколо плавника, науковці виявили, що всі ці особливості будови допомагали хижакам довше залишатися непомітними для жертв у темних глибинних шарах океану.
- Виявити новий вид іхтіозаврів, який значно менший за решту своїх родичів, палеонтологам допомогли добре збережені рештки тварини з приватної колекції.
- А вже в шлунку іхтіозавра науковці виявили рештки іншої рептилії, талатозавра. Через те, що обидві тварини були майже однакового розміру, іхтіозавр помер, намагаючись проковтнути здобич.

Новини рубріки

Знайдено рецептор, що може змінити лікування мутацій
16 липня 2025 р. 21:19

Вчені відтворили умови раннього Всесвіту на колайдері
16 липня 2025 р. 21:19

Науковці озвучили магнітний переворот 780 000 років тому (фото+відео)
16 липня 2025 р. 21:19