«Джеймс Вебб» і ALMA сфотографували народження нової планетарної системи

17 липня 2025 р. 10:38

17 липня 2025 р. 10:38


Космічний телескоп «Джеймс Вебб» та обсерваторія ALMA сфотографували народження нової планетарної системи на відстані майже 1400 світлових років від Землі. У ній астрономи розгледіли конденсацію газу та пилу, які потрібні для утворення планет, подібних на планети нашої системи. Подальші спостереження за цією системою допоможуть краще зрозуміти, як формувалася Сонячна система. Дослідження опублікували в журналі Nature .

Зображення нової планетарної системи та формування силікатів, з яких пізніше утворяться планети й інші тверді небесні тіла. ESO / L. Calçada / ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / M. McClure et al.

Як формується ця планетарна система?

Науковці спостерігали за системою навколо молодої протозорі HOPS-315, розташованої в молекулярній хмарі Оріона . Завдяки тому що оболонка з газу та пилу навколо цієї зорі має розрив, спрямований в бік Землі, науковці можуть спостерігати за формуванням самої зорі та найближчих до неї планет. Хоча самих планет у протопланетному диску навколо зорі ще немає, науковці виявили сліди силікатів у внутрішній частині системи, яка має радіус вдвічі більший за відстань від Землі до Сонця.

Наявність цих мінералів і газоподібного оксиду кремнію, який також виявили телескопи, вказує на високі температури навколо зорі. Як вважають дослідники, у внутрішній частині нової планетарної системи температура вища за 800-1000 Кельвінів, що допомагає атомам організовуватися у кальцієво-алюмінієві включення. Ці включення, які знаходять в астероїдах нашої Сонячної системи, вважають зачатками твердих небесних тіл у планетарних системах. Тож їхня поява в планетарній системі свідчить про відповідність еволюції цієї системи моделям формування Сонячної системи.

Як розвиваються планетарні системи

🧊 Телескоп «Джеймс Вебб» також розгледів у залишковому диску навколо молодої зорі водяний лід. Вивчення її системи допоможе зрозуміти, як вода розподіляється між планетами.

💫 Спостереження цього ж телескопа допомогли науковцям краще зрозуміти, як у системах з двома зорями розподіляється вуглець, необхідний для побудови живих організмів.

☁️ Хоча науковці й вивчають далекі планетарні системи, свою ми ще не до кінця розуміємо. Так шоу в планетарії призвело до випадкового відкриття форми хмари Оорта на околицях Сонячної системи.

📖 Як відкриття нової карликової планети в Сонячній системі змусило науковців сумніватися в існуванні Дев’ятої планети, ми розповідали в матеріалі «Гіпотетична планета проти карликової».

Поділитися із друзями!

«Джеймс Вебб» і ALMA сфотографували народження нової планетарної системи

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua