Дві сусідні групи неандертальців розвинули свою культуру приготування їжі

17 липня 2025 р. 14:27

17 липня 2025 р. 14:27


Археологи знайшли докази наявності двох окремих культур приготування їжі у двох сусідніх груп неандертальців, розділених лише 70 кілометрами. На кістках тварин, убитих цими неандертальцями заради м’яса, знайшли унікальні сліди обробки, не схожі на такі в сусідньої групи. Це свідчить про здатність неандертальців накопичувати навички, зберігати та передавати їх всередині групи, що притаманно й для людської культури. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Environmental Archaeology .

Художнє зображення обробки добування їжі неандертальцями. LUIS MONTANYA / MARTA MONTANYA / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Чим відрізнялися способи обробки м'яса у двох групах неандертальців?

Науковці досліджували рештки тварин з двох печер на півночі Ізраїлю, які були заселені неандертальцями 70-50 тисяч років тому — Кебара й Амуд. Вони проаналізували сліди порізів на 344 кістках від ножів з кременю, якими неандертальці знімали м’ясо з кісток вбитих тварин. Як виявилося, раціон неандертальців з обох печер був подібним: здебільшого вони харчувалися газелями та ланями, а іноді більшою здобиччю, як вепри чи тури. Однак мешканці печери Кебара частіше вбивали великих тварин і приносили більше здобичі в печеру.

Окрім цього, відрізнялися й способи приготування м’яса в цих двох печерах. Сліди порізів на кістках з печери Кебара були більш різноманітними за шириною та глибиною, тоді як на кістках з печери Амуд було більше великих скупчень порізів, які перекривалися. Це може свідчити про те, що в печері Амуд неандертальці прикладали більше сили для відділення м’яса від кісток, відповідно, добуваючи більше м’яса. Науковці пов’язують це з тим, що ці неандертальці мали більшу потребу в їжі, а тому обробляли навіть фрагменти тіл тварин, які почали висихати чи розкладатися.

Щоб відкинути можливість того, що неандертальці по-різному обробляли тіла різних тварин, науковці також порівняли кістки газелей з обох печер. На них знайшли такі ж особливості розподілу порізів, як і на інших кістках. Окрім цього, у печері Амуд науковці дослідили декілька шарів відкладень кісток і з’ясували, що особливості обробки м’яса протягом століть зберігалися серед неандертальців, що населяли її. Утім дослідники не можуть поки сказати, чи популяції неандертальців з печер Кебара й Амуд населяли їх в один час, чи між ними було декілька століть. Можливо, відмінності в їхній культурі приготування їжі відображали зміну культури добування м’яса серед усіх неандертальців.

Що відомо про раціон неандертальців

🍗 Дослідивши інструменти неандертальців і сліди на кістках їхньої здобичі, науковці відтворили їхній метод приготування птиці на вугіллі.

🦷 Секретом низької поширеності карієсу серед неандертальців, порівняно з сучасними людьми, могло бути споживання м’яса, яке треба пережовувати менше, ніж рослинну їжу.

🪱 А добирати денну норму білка неандертальцям могли допомагати опариші в м’ясі — на це вказало співвідношення вуглецю та азоту в їхніх кістках.

Поділитися із друзями!

Дві сусідні групи неандертальців розвинули свою культуру приготування їжі

Джерело: nauka.ua