вологість:
тиск:
вітер:
Роботи навчилися самовдосконалюватися за допомогою ресурсів з довкілля
Інженери показали, що роботи можуть використовувати ресурси з довкілля для росту й отримання нових можливостей, подібно до живих організмів. Досі роботам покращували здебільшого навички пересування, розпізнавання об’єктів і розв'язування проблем за допомогою штучного інтелекту, але їхні тіла ніяк не вдосконалювалися після створення. Новий підхід допоможе роботам краще адаптуватися до роботи в складних середовищах, особливо недоступних для людей. Дослідження опублікували в журналі Science Advances .
Невеликі роботи, які використовують ресурси з довкілля для набуття нової форми. Martin Wyder et al. / Science Advances, 2025
Як навчили роботів самовдосконалюватися?
Для створення системи, здатної до самовдосконалення, дослідники використали роботів Truss Link. Кожен окремий робот мав форму загостреного з обох боків олівця з магнітними кріпленнями на кінцях. За допомогою цих кріплень і завдяки здатності розтягуватися та скорочуватися, ці роботи рухалися в пошуку інших роботів, з якими могли об’єднуватися. Дослідники керували роботами за допомогою мікроконтролерів, розташованих на кожному роботі-модулі.
У першому експерименті науковці показали, як такі роботи можуть збиратися в пласкі структури — трикутник і зірку з трьома вершинами, а також — як ці структури можуть складатися у складніші пласкі форми. Потім науковці розрахували, як роботам потрібно рухатися для того, щоб утворити тривимірну структуру. Для цього дослідники побудували смугу перешкод, на якій роботи зібралися в тетраедр, або піраміду з основою-трикутником. Такий робот також міг від’єднувати неробочі частини та замінювати їх на нові.
Поступове збирання роботів у різні фігури. Martin Wyder et al. / Science Advances, 2025
Звичайно, роботи у формі піраміди не зрівняються за складністю будови з будь-яким живим організмом. Однак досі науковці не розглядали можливість доповнювати роботів деталями з довкілля. Такий підхід зможуть застосувати й до мікро- та нанороботів, які самостійно збиратимуться в організмі людини для того, щоб виконувати якісь медичні втручання.
Чим іще дивують роботи
💧 Об’єднуватися під час виконання якогось завдання можуть і розроблені корейськими науковцями роботи-краплі. А ще їх навчили поглинати токсини з довкілля.
👃 Мікророботів, керованих магнітним полем, науковці застосували для того, щоб вилікувати гайморит у кролів. Вони проникають до джерела запалення та знищують бактерії.
📓 Детальніше про те, як розробляють і вдосконалюють мікророботів і яке застосування для них є в медицині, ми розповідали в матеріалі «Що таке мікророботи?»

Новини рубріки

Реконструйовано геном іспанського грипу зі Швейцарії
17 липня 2025 р. 20:31

Зафіксовано наймасивніше злиття чорних дір у Всесвіті (відео)
17 липня 2025 р. 20:25

Вода може бути навіть важливішою для інопланетного життя, ніж ми думали
17 липня 2025 р. 20:25