Ми всередині бульбашки? Нове пояснення напруги Габбла

17 липня 2025 р. 20:24

17 липня 2025 р. 20:24


Наша галактика може перебувати у гігантській космічній порожнечі, що пояснює локальне прискорення розширення Всесвіту та напругу Габбла.

Якщо ми знаходимося в регіоні з густиною нижче середньої, як, наприклад, у зеленій точці, то матерія буде витікати від нас через сильнішу гравітацію з навколишніх щільніших регіонів, як показано червоними стрілками. Авторство: Моріц Хасльбауер і Зарія Лукіч

Космічна “бульбашка”: потенційне рішення давньої суперечності

Дослідники висунули гіпотезу, що Чумацький Шлях розташований у малонаселеному регіоні , радіус якого сягає мільярда світлових років. Ця локальна порожнеча може бути відповідальною за видиме прискорення космічного розширення поблизу нас. “Це створює видимість швидшого локального розширення” , — пояснює д-р Індраніл Банік з Портсмутського університету.

Напруга Габбла: у чому суть?

Постійна Габбла — це коефіцієнт, який описує, як швидко розширюється Всесвіт. Але спостереження показали різні значення цієї швидкості залежно від методу вимірювання: одні — з раннього Всесвіту , інші — з локального космосу . Така розбіжність відома як “напруга Габбла” .

Гіпотеза локальної порожнечі пояснює цю розбіжність тим, що менша щільність навколо нас змінює спостережувану швидкість розширення, не суперечачи при цьому основам фізики.

Баріонні акустичні коливання — космічний метр

Ключовим доказом порожнечі є баріонні акустичні коливання (БАК) — “застиглі” звукові хвилі з епохи після Великого вибуху. Вони слугують стандартною лінійкою , за допомогою якої можна оцінити темпи розширення Всесвіту. За словами Баніка, “модель з порожнечею приблизно в сто мільйонів разів імовірніша, ніж однорідна космологія Планка” .

Перевірка через космічні хронометри

Наступним етапом є порівняння цієї моделі з іншими методами, зокрема вивченням старих галактик, які більше не утворюють зірок . Аналіз спектра таких галактик дає змогу обчислити їхній вік і пов’язати його з червоним зміщенням — це дозволяє відстежити історію розширення Всесвіту .

Переосмислення структури космосу

Якщо наша галактика дійсно перебуває в центрі гігантської “бульбашки” , це не лише пояснює напругу Габбла, а й може змінити наше уявлення про рівномірність космосу в найбільших масштабах. Подальші спостереження зможуть підтвердити або спростувати цю інтригуючу теорію, яка вже змушує по-новому подивитися на геометрію та вік Всесвіту .

Ми всередині бульбашки? Нове пояснення напруги Габбла

Джерело: cikavosti.com (Всесвіт)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua