вологість:
тиск:
вітер:
Астрономи вперше сфотографували невидимого компаньйона Бетельгейзе
Астрономи вперше сфотографували зірку-компаньйона Бетельгейзе, яка спричиняє коливання яскравості самої Бетельгейзе щоп’ять років. Досі науковці передбачали, що через близькість з Бетельгейзе й меншу масу та яскравість цю зірку не вдасться спостерігати напряму. Однак нове спостереження допоможе спрогнозувати майбутнє цієї зоряної системи, у якій Бетельгейзе має поглинути свого меншого компаньйона. Дослідження опублікували у двох статтях The Astrophysical Journal ( 1 , 2 ).
Зображення Бетельгейзе та її зорі-компаньйона. International Gemini Observatory / NOIRLab / NSF / AURA / M. Zamani (NSF NOIRLab)
Що дізналися про компаньйона Бетельгейзе зі знімків?
Минулого року коливання яскравості зірки Бетельгейзе остаточно пов’язали з наявністю компаньйона, а не підготовкою до вибуху наднової. Однак тоді астрономи передбачили, що з Землі розгледіти зірку-компаньйона, яку назвали Бетельбадді, буде майже неможливо. Попри це, астрономи обсерваторії Джеміні на Гаваях продовжували спостереження за Бетельгейзе та її поки невидимим компаньйоном. Вони робили короткотривалі знімки нічного неба, щоб уникнути перешкод від руху земної атмосфери й зрештою таки сфотографували зірку-компаньйона.
На відміну від Бетельгейзе, яка є червоним надгігантом і має масу як 700 Сонць, Бетельбадді є блакитно-білою зорею масою лише в півтора Сонця. Крім того, хоча сформувалися ці зірки одночасно, Бетельгейзе вже досягає кінця свого життєвого шляху, коли вона перетвориться на наднову та вибухне, а Бетельбадді ще навіть не почала спалювати водень у своєму ядрі, тобто є молодою зіркою. Однак це не означає, що Бетельбадді проживе довше за Бетельгейзе. За прогнозами астрономів, через близькість зір, які розташовані на відстані чотирьох астрономічних одиниць , Бетельгейзе поглине свого компаньйона в найближчі 10 тисяч років.
Що астрономи знають про майбутнє самої Бетельгейзе
🛰 Окрім періодичних коливань яскравості, Бетельгейзе також пережила Велике затемнення — різке зниження яскравості у 2019-2020 роках, яке розгледів метеорологічний супутник.
💥 Спершу Велике затемнення Бетельгейзе, як і періодичні коливання її яскравості, астрономи пов’язували з підготовкою до вибуху наднової, яке, за деякими прогнозами, може статися вже в найближчі десятки років.
😶🌫️ Однак пізніше таке падіння яскравості науковці пояснили з викиданням зіркою хмари пилу, яка тимчасово закрила Бетельгейзе від земного спостерігача.
☄️ А у 2023 році астрономи спостерігали інше незвичне явище, пов’язане з цією зіркою, — тоді Бетельгейзе частково затемнив астероїд Головного поясу.

Новини рубріки

Лазер відкрив приховані магнітні сигнали в металах
22 липня 2025 р. 19:19

Британія створює нові рішення для термоядерної енергії
22 липня 2025 р. 19:19

Northrop Grumman випробувала двигун ракети для Марса
22 липня 2025 р. 19:19