вологість:
тиск:
вітер:
Восьминоги сприйняли резинову кінцівку за свою, як люди
Восьминоги повірили в «ілюзію резинової руки»: сприйняли штучну кінцівку як свою рідну. Досі здатність сприймати цю ілюзію виявляли у людей і декількох хребетних тварин, зокрема приматів і мишей. У восьминогів ця здатність вказує як на вміння передбачати події, наприклад поранення кінцівки, так і на недоліки в їхньому мисленні, які дозволяють «обдурити» мозок. Дослідження опублікували в журналі Current Biology .
Восьминіг під час експерименту зі штучною кінцівкою. Sumire Kawashima and Yuzuru Ikeda / the University of the Ryukyus
Як восьминогів змусили повірити в штучну кінцівку?
Експеримент з ілюзією резинової руки проводили на восьминогах Callistoctopus aspilosomatis . Для цього їм прикріплювали штучне щупальце так, щоб воно закривало справжнє. Після цього науковці одночасно обережно торкалися обох щупалець. Затим дослідник різко щипав пінцетом штучну кінцівку. Хоча це не шкодило самому восьминогу, всі шість восьминогів у 24 тестах демонстрували захисну поведінку. Тварини змінювали забарвлення, підтягували до себе справжні кінцівки або тікали.
Реакція восьминогів на ілюзію резинової руки. New Scientist / YouTube
Для того щоб ілюзія спрацювала, обов’язковим було спершу доторкнутися до обох щупалець — штучного та справжнього. Якщо науковці цього не робили, торкалися не одночасно чи штучне щупальце було розташоване не так, як справжнє, то восьминоги не демонстрували захисної поведінки. Це свідчить про їхню здатність розпізнавати положення своїх кінцівок, як це роблять люди. Оскільки восьминоги мають багато спільних із людьми рис у мисленні, їх зможуть використовувати для вивчення еволюції інтелекту у тварин.
Як працюють оптичні ілюзії
🩻 Ілюзії часто змінюють наше сприйняття через об’єкти на фоні, і виявилося, що рентгенологи здатні краще цей обман розпізнавати через досвід вивчення медичних знімків.
🚢 Оптичні ілюзії використовували навіть у Першу світову війну, щоб було важче розпізнавати їх напрям руху та швидкість — але такий камуфляж виявився переоціненим.
🤖 На оптичні ілюзії можуть повестися навіть нейромережі, але більш вразливими до простих ілюзій виявилися згорткові нейромережі з кількох шарів, у порівнянні з багатошаровими.

Новини рубріки

Лазер відкрив приховані магнітні сигнали в металах
22 липня 2025 р. 19:19

Британія створює нові рішення для термоядерної енергії
22 липня 2025 р. 19:19

Northrop Grumman випробувала двигун ракети для Марса
22 липня 2025 р. 19:19