Псилоцибін подовжив життя мишей та омолодив людські клітини

23 липня 2025 р. 15:57

23 липня 2025 р. 15:57


Псилоцибін подовжив життя постарілих мишей та омолодив людські клітини шкіри й легень, що свідчить про його здатність впливати на старіння й людей. Миші, яким давали псилоцибін, не лише жили довше, але й мали краще здоров’я у старшому віці. Оскільки у деяких країнах уже дозволили використання псилоцибіну для лікування психічних розладів, це може мати додатковий позитивний ефект на старіння. Дослідження опублікували в журналі npj Aging .

Псилоцибін подовжив життя мишей та омолодив людські клітини. Marek Piwnicki / Pexels

Наскільки псилоцибін продовжив життя?

Хоча про ефективність псилоцибіну в лікуванні психічних розладів відомо давно, механізми такої дії досі були невідомими. Щоб їх з’ясувати, науковці вводили псилоцин, який утворюється внаслідок розщеплення псилоцибіну в організмі, в культури людських клітин шкіри та легень. Як виявилося, псилоцин впливав на три основні фактори старіння клітин: зменшував окисний стрес, запобігав скороченню кінцевих ділянок хромосом і змінам активності ДНК. Це збільшило тривалість життя клітин на понад 50 відсотків.

Ознаки старіння в мишей, які вживали плацебо (зліва), і тих, які вживали псилоцибін (справа). Псилоцибін покращив стан шерсті мишей за 10 місяців експерименту. Kato et al. / npj Aging, 2025

Ознаки старіння в мишей, які вживали плацебо (зліва), і тих, які вживали псилоцибін (справа). Псилоцибін покращив стан шерсті мишей за 10 місяців експерименту. Kato et al. / npj Aging, 2025

Далі науковці провели дослідження на мишах віком 19 місяців, що еквівалентно 60-65 рокам у людей. Миші, які протягом 10 місяців щомісячно споживали псилоцибін, на 30 відсотків частіше доживали до кінця цього періоду, ніж миші з групи плацебо. У них також покращувалося загальне здоров’я, на що вказував ріст нової шерсті та зменшення сивих волосинок у ній. Оскільки псилоцибін впливає на рецептори серотоніну, які містяться у більшості клітин організму, науковці вважають, що він здатен комплексно сповільнювати старіння й у людей.

Як псилоцибін використовують у медицині

🍄 Найбільш вивченим є вплив псилоцибіну на депресію: як виявилося, він здатен зменшувати прояви великого депресивного розладу та запобігати депресії й тривожності у пацієнтів з раком.

💪 Крім зменшення симптомів депресії, псилоцибін також виявився ефективним для покращення загального самопочуття та якості життя людей з цією хворобою.

🧠 Однак вплив псилоцибіну не обмежується психічними ефектами. Він також відновив зв’язки між нейронами й активність мозку в пацюків після травм голови.

🐭 Імовірно, позитивний вплив псилоцибіну на мозок пов’язаний із протидією запаленню в нервових клітинах. Завдяки цьому він зменшив тривожність у мишей.

✅ Однією з країн, які першими схвалили використання псилоцибіну для лікування, є Австралія. Там препарати з нього прийматимуть пацієнти з депресією та ПТСР.

Поділитися із друзями!

Псилоцибін подовжив життя мишей та омолодив людські клітини

Джерело: nauka.ua