вологість:
тиск:
вітер:
Перші троянди були жовтими - як еволюція змінила улюблену квітку людства
Останні дослідження вчених дають змогу зазирнути вглиб часу і зрозуміти, звідки взялися сучасні сорти троянд, пише видання The Conversation .
Дослідники з Китаю з'ясували, що перші представники роду Rosa з'явилися на планеті близько 30 мільйонів років тому. Згідно з їхньою роботою, опублікованою у квітні 2025 року, найдавніші троянди були, найімовірніше, жовтими, а пізніше набули рожевих і червоних відтінків.
"Перші троянди були дуже простими за своєю структурою і мали всього один ряд пелюсток", - розповідають автори дослідження.
Згодом випадкові природні мутації призвели до появи квітів із додатковими пелюстками, які були закріплені селекцією. Так, наприклад, з'явилися сучасні сорти, як-от Jude the Obscure з його м'яким персиковим відтінком і Catherine's Rose, пофарбована в коралово-рожевий колір.
Ще одним важливим відкриттям учених стало дослідження ароматичних речовин троянд, опубліковане 2024 року.
"Ароматичні троянди мають набагато більше генів, що відповідають за вироблення летких сполук, ніж менш запашні сорти", - пояснюють дослідники.
Виробництво таких сполук вимагає значних витрат енергії від рослини, але окупається залученням запилювачів. Наприклад, троянди з лимонним запахом завдячують своїм ароматом сполуці цитронеллол.
Предки сучасних троянд уперше з'явилися в Центральній Азії - ймовірно, на території нинішнього Китаю і в передгір'ях Гімалаїв. Звідти троянди поступово поширилися на захід, досягнувши Європи близько 15-25 мільйонів років тому.
"Споконвічна різноманітність дала змогу трояндам успішно адаптуватися до різних кліматичних умов і поширитися всією Євразією", - вважають учені.
Сучасне багатство сортів троянд, однак, виникло завдяки другій хвилі еволюції - цього разу спрямованої людиною. В останні кілька століть селекціонери активно працювали з 8-20 дикорослими видами троянд, здебільшого азіатськими (Rosa chinensis, Rosa multiflora) та європейськими (Rosa gallica, Rosa canina). Саме від них походять практично всі сорти, які ми знаємо сьогодні.
У процесі селекції люди зробили акцент на квітах з великою кількістю пелюсток, насиченими відтінками і сильними ароматами. Були виведені сорти, здатні цвісти повторно, з підвищеною стійкістю до хвороб і зменшеною кількістю шипів.
"Відбір генів, що відповідають за розвиток пелюсток і вироблення пігментів, дав змогу отримати різноманітність відтінків і форм, а гени, такі як NUDX1, були важливі для посилення аромату", - коментують автори досліджень.
Сьогодні існує близько 35 000 сортів троянд, хоча в природі налічується лише близько 300 видів цієї рослини. Це значно менше, ніж у близьких родичів троянд - роду Rubus, що включає малину та ожину, у якого понад 800 видів.
Але саме троянди стали символом біологічного різноманіття, створеного людиною.

Новини рубріки

Ліки від ВІЛ побороли інший невиліковний вірус імунної системи в мишей
24 липня 2025 р. 16:46

Суцільні рубки в 18 разів підвищують ризик повеней
24 липня 2025 р. 16:10

Потепління океану порушує шлюбний цикл акул-ангелів (фото)
24 липня 2025 р. 14:46