Ліки від ВІЛ побороли інший невиліковний вірус імунної системи в мишей

24 липня 2025 р. 16:46

24 липня 2025 р. 16:46


Ліки від ВІЛ виявилися ефективними й проти HTLV-1 — невиліковного вірусу, який також уражає імунну систему та призводить до появи раку чи автоімунних захворювань. Антиретровірусні препарати сповільнювали його поширення в організмі мишей і передачу між особинами, подібно до того, як ці ліки діють у пацієнтів з ВІЛ-інфекцією. Тож уже схвалені для лікування ВІЛ препарати можуть допомогти й з лікуванням HTLV-1, ефективних і специфічних препаратів проти якого поки не існує. Дослідження опублікували в журналі Cell.

Ліки від ВІЛ побороли інший невиліковний вірус імунної системи в мишей. Unsplash

Як ліки від ВІЛ побороли інший вірус?

Науковці скористалися тим, що ВІЛ і HTLV-1 належать до родини ретровірусів й уражають один тип клітин — Т-лімфоцити. Тому дослідники вивчали мишей, інфікованих різними штамами вірусу HTLV-1. Вони з’ясували, що підтип C цього вірусу, який поширився в Австралії, частіше за інші спричиняє ускладнення, такі як лейкемія та запальна хвороба легень. Для боротьби з цим підтипом науковці випробували два антиретровірусні препарати — тенофовір і долутегравір. Вони виявилися здатними пригнічувати захворювання у мишей з людськими імунними клітинами, які вразливі до вірусу.

Дослідники також з’ясували, що можна змусити ці препарати діяти прицільно на уражені вірусом клітини. Експеримент на людській культурі клітин і мишах показав, що поєднання антиретровірусних препаратів з ліками, що блокують задіяний у розвитку лейкемії білок MCL-1, спричиняє загибель клітин із вірусом всередині. Потенційно це допоможе не просто стримувати вірус, але й повністю позбутися інфекції ним. Однак для підтвердження ефективності такої терапії її мають перевірити на більших тваринах і людях.

Як ліки від одних хвороб допомагають боротися з іншими

🦠 Використання противірусних препаратів від ВІЛ і гепатиту вже пов’язали зі зниженням ризику деменції на 13 відсотків із кожним роком приймання.

💊 Популярний антидепресант флуоксетин виявився здатним зменшувати запалення та протидіяти небезпечній системній його формі — сепсису.

❤️‍🩹 Ліки від розсіяного склерозу, які запобігають надмірному запаленню, захистили пацюків і від важких наслідків інфаркту.

🧠 А препарат, який вже застосовують для лікування хвороби Паркінсона, зменшив у мишей ще й прояви хвороби Альцгеймера.

Поділитися із друзями!

Ліки від ВІЛ побороли інший невиліковний вірус імунної системи в мишей

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua