вологість:
тиск:
вітер:
Сон запускається зсередини клітини — дослідження Оксфорду
Нове дослідження Оксфордського університету показує , що бажання спати виникає через перевантаження мітохондрій — енергетичних станцій клітин мозку.
Команда вчених на чолі з професором Геро Мізенбьоком виявила, що витік електронів з мітохондрій у спеціалізованих нейронах сигналізує про необхідність сну. «Коли ці електрони генерують надмірну кількість активних форм кисню, мозок реагує запуском сну» , — пояснює співавтор Раффаеле Сарнатаро. Сон дає клітинам шанс відновити рівновагу та уникнути пошкоджень .
Ці нейрони діють як “вимикачі”, які спрацьовують, коли енергетичний стрес перевищує певний поріг. Змінюючи потік електронів або використовуючи світло замість них, дослідники могли контролювати тривалість сну у плодових мушок. «Відповідь на питання, чому ми хочемо спати, можливо, закладена в самому метаболізмі», — підкреслює Мізенбьок.
Дослідження також відкриває шлях до пояснення зв’язку між сном, старінням та споживанням енергії . У видів з інтенсивнішим метаболізмом сон довший, а тривалість життя — коротша. Ці результати поглиблюють розуміння того, як клітинна енергетика впливає на базові потреби організму , зокрема — потребу в сні.

Новини рубріки

Павуки вже живуть у вашій квартирі: чому це відбувається та чи справді вони "вивчають" людей
25 липня 2025 р. 16:09

Вчені створили повний каталог підводних каньйонів Антарктиди
25 липня 2025 р. 16:06

Ни чешуя, ни перья: ученые нашли древнюю рептилию с ногтями на спине
25 липня 2025 р. 16:03