Вчені зафіксували сліди літію в екзосфері Меркурія

25 липня 2025 р. 05:36

25 липня 2025 р. 05:36


Вперше на Меркурії виявлено літій — елемент, присутність якого раніше лише припускали, — завдяки аналізу магнітних хвиль у розрідженій екзосфері планети.

Команда Даніеля Шміда з Австрійської академії наук зафіксувала циклотронні хвилі іонів захоплення (ICWs) — унікальні електромагнітні сигнали, які вказують на свіжоіонізовані частинки літію. “Кожен елемент має свій електромагнітний відбиток, і літій ми впізнали саме за цим відбитком” , — пояснює Шмід. Це стало можливим завдяки чотирирічним даним місії MESSENGER, яка досліджувала Меркурій до 2015 року.

ICWs виникають, коли нейтральні атоми літію іонізуються сонячним випромінюванням , а потім потрапляють під вплив сонячного вітру. Відмінність швидкостей між іонами та частинками вітру породжує хвилі на характерній частоті, притаманній лише літію.

Особливо важливим відкриттям є встановлення зв’язку між наявністю літію і метеоритними ударами , які, зіткнувшись з поверхнею Меркурія, вивільняють леткі речовини , серед яких — літій. “Ці удари випаровують в сотні разів більше матеріалу, ніж важать самі метеороїди” , — підкреслює Шмід.

Вчені зафіксували сліди літію в екзосфері Меркурія

Це відкриття переглядає традиційну модель формування Меркурія , яка вважала його бідним на леткі елементи через близькість до Сонця. Натомість нова модель передбачає поступове збагачення поверхні планети внаслідок тривалого космічного бомбардування.

Цей підхід можна застосувати і до інших тіл Сонячної системи, таких як Місяць, Марс або астероїди. Він відкриває шлях до нового розуміння еволюції поверхонь безатмосферних тіл , де леткі речовини могли накопичуватись завдяки мікрометеоритному дощу.

Вчені зафіксували сліди літію в екзосфері Меркурія

Джерело: cikavosti.com (Всесвіт)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua