вологість:
тиск:
вітер:
Висушування континентів підвищило рівень моря сильніше за танення льодовиків
Висушування континентів через надмірне використання підземних вод і глобальне потепління виявилося більш вагомим чинником підвищення рівня моря, ніж танення льодовиків. Щороку посушливі території розширювалися на площу, більшу за Францію та Велику Британію. Через це три чверті населення Землі вже проживає в постраждалих від посухи регіонах, і з посиленням глобального потепління ситуація лише погіршуватиметься. Дослідження опублікували в журналі Science Advances.
Жовто-червоними кольорами позначені території, які за останні 20 років втрачали воду, тоді як блакитно-синіми — ті, які стали вологішими. Chandanpurkar et al. / Science Advances, 2025
Як висушування континентів збільшує рівень моря?
Науковці досліджували феномен, який називають «мегависиханням», коли невеликі посушливі регіони об’єднуються у великі пояси, між 2002 і 2024 роками. Такі ділянки простягаються від Західної Європи до Китаю та від південного заходу США крізь Центральну Америку, де втрата прісної води пов’язана з надмірним використанням підземних вод, зокрема для поливу посівів. При цьому чим сухішими стають ці території, тим більше води видобувають з-під землі, прискорюючи висушування. Також такі пояси наявні на півночі Канади та росії, де виникли через танення льодовиків і вічної мерзлоти внаслідок глобального потепління.
Висушування материків відбувається тому, що вода після випаровування випадає опадами вже не над тими ж територіями, а ближче до океану. Такі процеси вже призвели до підняття рівня моря майже на міліметр щороку з 2015, що більше за внесок танення льодовиків Антарктики та Ґренландії. Крім того, хоча за прогнозами глобальне потепління мало прискорити висихання посушливих регіонів і збільшення опадів у дощових, посушливі регіони втрачають воду значно швидше, ніж дощові отримують.
«Мегависихання» призведе до посилення екстремальних проявів змін клімату, таких як тривалі посухи та зливи, вважають дослідники. Для запобігання цьому науковці закликають боротися не лише з глобальним потеплінням, але й висушуванням континентів, що допоможе зберегти прісну воду для наступних поколінь і сповільнити ріст рівня моря.
Наскільки небезпечними посухи є вже зараз
🌍 За підрахунками науковців, за останні 30 років понад три чверті поверхні Землі поступово й остаточно перейшли до сухішого клімату.
🦠 Посухи й інші екстремальні погодні умови встигли навіть нашкодити профілактиці ВІЛ-інфекції, адже через них значна частина людей не має доступу до медицини чи можливості приймати ліки.
🍸 Почастішання посух через зміни клімату загрожує і джину, адже через них змінюється вміст летких смакових сполук у ягодах ялівцю, які використовують для виготовлення напою.

Новини рубріки

У США розробляють будівельні технології для космосу
28 липня 2025 р. 14:35

Вчені створили нову модель внутрішніх океанічних хвиль
28 липня 2025 р. 14:19

Рідина для електронних сигарет без нікотину деформувала черепи новонароджених мишенят
28 липня 2025 р. 14:09