Досвід Вінниці у сфері енергетичної стійкості презентували на Європейській конференції в Діжоні

25 червня 2026 р. 09:56

25 червня 2026 р. 09:56


Світ уважно вивчає український досвід. Наприклад, уроки децентралізації генерації, резервування обладнання, швидкого відновлення мереж уже використовуються в рекомендаціях для інших країн. Представників Вінницької міської ради запросили до участі в Європейській конференції з енергетичного переходу (АЕТЕ), що триває наразі у французькому місті Діжон, щоб поділитися досвідом та експертизою в частині підтримки роботи ключових міських систем і сервісів навіть у періоди найбільших навантажень та загроз. На цій події команда міської влади Вінниці також шукає нових партнерів для розвитку горизонтальних зв’язків та реалізації корисних для громади проєктів.

Учасниками конференції стали тисячі експертів у різних галузях: мери європейських міст і представники місцевої влади, представники бізнесу, науковці, громадські організації та державні інституції, які спільно впроваджують «зелені» технології в громадах. Подія покликана сприяти впровадженню практичних рішень у сфері кліматичної нейтральності, розширенню партнерств між містами та обміну досвідом, а також посиленню міжнародної підтримки громад у питаннях енергетичного та екологічного переходу.

Вінницький міський голова Сергій Моргунов подякував європейським партнерам за послідовну підтримку України. Він зауважив, що стійкість українських громад сьогодні є важливою складовою безпеки та розвитку всієї європейської спільноти, а також поділився досвідом нашої громади в контексті зміцнення енергетичної інфраструктури, та впровадження «зеленої» енергії зокрема як невід’ємної складової стійкості в умовах обстрілів з боку росії.

«Підняли питання енергетичної безпеки українських міст. Не йдеться про окрему безпеку для нашої країни. Ми будуємо спільну європейську стійкість, стаючи сильнішими завдяки взаємній підтримці. Хоч наше місто не є прифронтовим, наслідки російських атак на енергетичну інфраструктуру країни відчуваємо щодня. Саме тому одним із пріоритетів для громади залишається забезпечення безперервної роботи критично важливих систем та міської інфраструктури навіть у найскладніших умовах», – наголосив Сергій Моргунов.

За його словами, за роки повномасштабної війни Вінниця пройшла шлях до нового рівня енергетичної стійкості, коли попри масові відключення, лікарні, заклади освіти, об’єкти критичної інфраструктури, бізнес здебільшого мають резервні джерела живлення.

«Паралельно працюємо над скороченням споживання енергоресурсів у бюджетній та транспортній сферах та впровадженням сучасних екологічних рішень у сфері поводження з відходами. Важливо, що ці зміни стають можливими завдяки співпраці з міжнародними партнерами та містами-побратимами, зокрема Діжоном. Щиро вдячний за підтримку, яку Вінниця отримує протягом останніх років», – сказав він.

Під час конференції Сергій Моргунов зустрівся з представником Європейської комісії Патріком Чайлдом. Вони обговорили, зокрема, можливість реалізації проєкту зі створення у Вінницькій громаді сучасної автоматизованої системи моніторингу якості поверхневих вод Південного Бугу.

Президент метрополії Діжон Франсуа Ребсамен наголосив, що європейська солідарність з Україною має бути безумовною, а партнерство з Вінницею є важливим не лише сьогодні, а й у процесі майбутнього повоєнного відновлення. За його словами, український досвід стійкості та відновлення інфраструктури в умовах війни становить цінність для всієї Європи.

«Україна продемонструвала надзвичайну здатність до інновацій та відновлення в умовах війни. І цей досвід важливо не лише підтримувати, а й поширювати. Ми готові разом із Вінницею працювати над спільними проєктами вже сьогодні та будувати партнерство на майбутнє», – зазначив Франсуа Ребсамен.

Досвід Вінниці у сфері енергетичної стійкості презентували на Європейській конференції в Діжоні

Джерело: www.vmr.gov.ua