вологість:
тиск:
вітер:
Українські науковці проводитимуть дослідження в Арктиці: підписали угоду з Польщею
Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) та Інститут геофізики Польської академії наук підписали угоду про спільні дослідження в Арктиці й Антарктиці. Українські вчені вперше зможуть проводити наукові роботи на польській полярній станції “Хорнсунн”, що розташована на архіпелазі Свальбард в Арктиці, повідомив НАНЦ у Facebook.
Документ передбачає проведення спільних геофізичних досліджень у 2026–2027 роках на польській полярній станції “Хорнсунн” імені Станіслава Сідлецького в Арктиці та українській станції “Академік Вернадський” в Антарктиці. Проєкт має на меті створення двох синхронних лабораторій у двох полярних регіонах.
У межах співпраці науковці проводитимуть взаємокалібрування обладнання для магнітних вимірювань, порівнюватимуть коливання магнітного поля в Північній і Південній півкулях та відбиратимуть зразки гірських порід і осадів поблизу обох станцій. Також заплановані дослідження ґрунтів та вічної мерзлоти за допомогою георадара, сейсмологічні спостереження, зокрема за відколом льодовиків, і екологічний моніторинг у контексті зміни клімату.
“Біполярними бувають не лише розлади, а й дослідження. Порівняння тих самих процесів у двох полярних регіонах — ключ до виокремлення глобального від локального і до розуміння планетарних процесів”, — зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.
За словами Дикого, Арктика багато в чому нагадує “Антарктику навиворіт”, але водночас має суттєві відмінності. Він додав: “Щиро тішуся, що ми з польськими колегами дивимося в майбутнє, а не в минуле. І завдяки цій співпраці нашим науковцям відкрито шлях до Арктики. Наступний крок, звісно, після Перемоги — своя станція там”.
Практична реалізація угоди розпочнеться вже наприкінці літа. Українські геофізики Юрій Сумарук та Антон Кушнір вирушать на станцію “Хорнсунн”, де виконуватимуть вимірювання складових геомагнітного поля і визначатимуть місце для встановлення додаткового наукового обладнання. Польські науковці, натомість, приєднаються до досліджень на українській станції “Академік Вернадський” під час антарктичного літа — коли в Україні зима.
На 48-й Консультативній нараді сторін Договору про Антарктику в Хіросімі держави-учасниці консенсусом підтримали трирічну ініціативу НАНЦ щодо створення нового спеціально охоронюваного району в затоці Колінз, неподалік станції “Академік Вернадський”. П'ять заповідних ділянок з унікальним біорізноманіттям захищатимуть від кліматичних змін та стрімкого розвитку туризму.
Джерело: zn.ua (Світ)
Новини рубріки
У Молдові викрили схему незаконного експорту до РФ обладнання для військових літаків
26 червня 2026 р. 16:38
З Молдови у росію незаконно вивезли деталі для військових літаків на майже 1 млн євро
26 червня 2026 р. 16:14
Країни довгожителів: де у світі найвища очікувана тривалість життя
26 червня 2026 р. 16:14