вологість:
тиск:
вітер:
У Городоцькій громаді відбувся конкурс на посади директорів шкіл: що відомо про результати
Конкурс на посаду директорів
У Городоцькій громаді провели конкурс на заміщення вакантних посад керівників 11 закладів загальної середньої освіти. Йшлося про директорів шкіл, у яких завершувалися контракти. Конкурс відбувся 23 червня.
Як пояснив начальник відділу освіти Городоцької міської ради Сергій Рибак, під час воєнного стану законодавство дозволяє відтермінувати проведення конкурсу, а керівників, у яких завершився контракт, призначити виконувачами обов’язків. Однак у Городоцькій громаді вирішили не користуватися цією можливістю.
— Ми принципово відхилили для себе цю норму. Наші діти складають НМТ в умовах війни, тривог, укриттів і готуються до непростого тесту. Керівники закладів освіти теж мали час підготуватися до конкурсу. Це також іспит, і ті, хто хоче далі працювати, готувалися до нього, — зазначив Сергій Рибак.
Сергій Рибак
Фото:
Городок.City
Автор:
Наталія Попович
Чому конкурс провели саме зараз
Попередні контракти з директорами укладалися на шість років. Як повідомив начальник відділу освіти, один із контрактів завершувався найраніше — 26 червня, тому конкурс призначили на 23 червня. У решти директорів повноваження завершуються 29 червня.
Якби конкурс не провели, відділ освіти мав би призначати виконувачів обов’язків. Саме тому, за словами Сергія Рибака, у громаді вирішили пройти повну конкурсну процедуру.
Він також наголосив, що це був черговий конкурс, передбачений законодавством, а не позапланове рішення. Попередній конкурс у громаді проводили шість років тому. Тоді його організатором була міська рада. Цього разу конкурс уперше організовував відділ освіти, якому були передані відповідні повноваження.
— Ми розуміємо, що навколо таких процедур завжди є багато уваги, обговорень і навіть ажіотажу, адже йдеться не лише про долю директора на наступні шість років, а й про розвиток самого закладу, — сказав Сергій Рибак.
Конкурс складався з трьох етапів. Першим було письмове тестування на знання законодавства. Кандидати отримували 30 тестових завдань: 15 — із Закону України «Про освіту» і 15 — із Закону України «Про повну загальну середню освіту». Загалом, за словами Сергія Рибака, база містила 200 орієнтовних завдань, затверджених відповідно до нормативної бази. Кандидати мали можливість готуватися саме за цими питаннями.
— Директори, готуючись, мали перед собою 200 запитань і розуміли, що, опрацювавши їх, знатимуть відповіді на всі запитання, які можуть трапитися, — пояснив начальник відділу освіти.
Другим етапом було письмове розв’язання ситуаційного завдання. Його зміст міг стосуватися різних реальних ситуацій, з якими керівники стикаються у школах: конфліктів, питань трудового законодавства, інклюзивної освіти, поведінкових особливостей учнів або інших управлінських викликів.
— Це могла бути будь-яка задача, яка має місце в освітніх закладах у тих чи інших проявах. Рано чи пізно керівники з такими ситуаціями стикаються. Потрібно було вирішити її відповідно до чинного законодавства , — зазначив Сергій Рибак.
Третім етапом було представлення перспективного плану розвитку закладу освіти. Кандидати мали показати власне бачення розвитку школи з урахуванням стратегії закладу, перспективного плану модернізації освітньої галузі в громаді та бачення засновника щодо розвитку освіти на найближчі роки.
Максимально кандидат міг набрати 38 балів за всі етапи конкурсу.
Завдання відкривали у день конкурсу
Окремо Сергій Рибак наголосив на процедурі підготовки конкурсних завдань. За його словами, відділ освіти мав право самостійно сформувати тестові завдання з наявної бази, однак цього разу їх отримали через Інститут післядипломної педагогічної освіти.
— Завдання не складалися відділом освіти. Вони прийшли запечатаними. Ми їх оштампували, підписали, і вони були відкриті у день конкурсу перед членами комісії та конкурсантами , — пояснив Сергій Рибак.
За його словами, саме це дозволило забезпечити об’єктивність процедури.
— Результати конкурсу є об’єктивними, чесними і відкритими. На них ніхто не міг вплинути, — наголосив начальник відділу освіти.
Хто працював у конкурсній комісії
Конкурсна комісія працювала відповідно до затвердженого положення. За словами Сергія Рибака, типове положення передбачає участь від 6 до 18 членів комісії. У Городоцькій громаді комісія працювала у складі семи осіб, мала кворум і була повноважною.
— Водночас я, як начальник відділу освіти є зацікавленою особою, тому не був членом комісії і не міг навіть бути присутнім на конкурсі, слухати виступи кандидатів, які далі будуть директорами , — пояснив він.
Голова конкурсної комісії Олена Гріх зазначила, що для неї було честю очолювати комісію. За її словами, комісія була професійною, адже до її складу входили люди, які добре орієнтуються в освітньому законодавстві, навчальній та виховній діяльності.
— У комісії були присутні люди, дотичні до освіти, які орієнтуються в питаннях законодавства, освіти, навчальної та виховної діяльності. Тому комісія була досить професійною, — сказала Олена Гріх.
Вона також подякувала членам комісії за відповідальну роботу. У складі комісії, за її словами, були представники Державної служби якості освіти у Хмельницькій області Тетяна Дупляк та Ірина Сас, депутати Григорій Легкий та Любов Садовська, представники відділу освіти — керівниця профспілкової організації Надія Ольвінська та завідувачка сектору юридично-кадрової роботи відділу освіти Людмила Підлісна.
Олена Гріх
Фото:
Городок.City
Автор:
Наталія Попович
Сергій Рибак окремо прокоментував питання відкритості процедури. За його словами, відсутність представників засобів масової інформації безпосередньо на конкурсі не означає, що конкурс був закритим або непрозорим.
— Конкурс записувався у відеорежимі. Хоча ця умова не є обов’язковою, у положенні сказано: за наявності ресурсу здійснити відеозапис. Ресурс був, тому ми це зробили, — пояснив Сергій Рибак.
Однією з особливостей цьогорічного конкурсу стало те, що кандидати могли подавати документи не лише на один заклад освіти, а на два або більше. Такої норми немає у типовому положенні, однак у Городоцькій громаді її внесли до місцевого положення після консультацій із представниками Міністерства освіти і науки та Державної служби якості освіти.
За словами Сергія Рибака, таку можливість просили самі кандидати. Вони аргументували це тим, що, як і випускники, які можуть подавати документи у кілька закладів освіти, претенденти на керівні посади теж хотіли мати можливість спробувати себе у кількох школах.
— Вивчивши це питання, ми запропонували депутатам таку норму, і вона була підтримана. Було надано право подаватися за бажанням у два і більше закладів, — сказав Сергій Рибак.
Цією можливістю скористалися троє кандидатів, які одночасно подалися на два заклади освіти.
Результати тестування: усі кандидати пройшли перший етап
За словами Сергія Рибака, відділ освіти задоволений результатами конкурсу, адже кандидати продемонстрували високий рівень підготовки. Із 30 можливих балів на першому етапі шестеро кандидатів набрали по 29. Максимальних 30 балів не отримав ніхто, однак результат у 29 балів начальник відділу освіти назвав дуже високим.
Загалом найвищий сумарний результат за всі три етапи конкурсу становив 37,5 бала із 38 можливих. Ще кілька результатів були у межах 37–37,5 бала.
— Це майже ідеальний результат, — зазначив Сергій Рибак.
Голова комісії: кандидати показали високий рівень
Голова конкурсної комісії Олена Гріх також відзначила підготовку кандидатів. За її словами, усі претенденти відповідально поставилися до конкурсу, добре підготувалися і показали належний рівень знання законодавства.
— Я задоволена, що наші заклади будуть очолювати такі професійні керівники, — зазначила Олена Гріх.
Вона пояснила, що перший етап стосувався двох основних законів, які повинен знати кожен керівник школи: Закону України «Про освіту» та Закону України «Про повну загальну середню освіту». Прохідним на першому етапі був результат понад 16 балів. Найнижчий результат серед кандидатів становив 21 бал, тому всі 11 кандидатів були допущені до наступних етапів конкурсу.
— Абсолютно всі набрали достатню кількість балів і показали високий рівень знання законодавства. Я пишаюся нашими кандидатами, — сказала голова комісії.
Ситуаційні завдання, за словами Олени Гріх, також показали, як майбутні керівники можуть моделювати поведінку у складних обставинах. Вона зазначила, що навіть коли двом кандидатам трапився один і той самий варіант завдання, їхні відповіді були різними.
— Було досить цікаво. Ми отримали задоволення, коли перевіряли ці роботи, — сказала Олена Гріх.
Під час представлення перспектив розвитку закладів кандидати показували, якою бачать школу, яку планують очолювати у наступні шість років. Олена Гріх окремо відзначила презентацію директорки Городоцького ліцею №4 , а також презентацію керівника Підлісно-Олексинецької гімназії.
— Презентація Оксани Дроник була на дуже високому рівні. Також хочу відзначити Валентина Гурного: презентація була дуже креативною. Звичайно, всі підійшли відповідально, але ці дві презентації мені особисто дуже сподобалися, — зазначила голова комісії.
За підсумками конкурсу, процедура відбулася у більшості закладів освіти громади. За словами Сергія Рибака, конкурс відбувся у таких закладах:
- Городоцький ліцей №1;
- Городоцький ліцей №2;
- Городоцький ліцей №3;
- Городоцький ліцей №4;
- Городоцька початкова школа;
- опорний Великолевацький заклад освіти;
- опорний Лісоводський заклад освіти;
- Кузьминська гімназія;
- Підлісно-Олексинецька гімназія.
У двох закладах конкурс не відбувся — у Чорниводській гімназії та Жищинецькій гімназії. Причини різні.
У Чорниводській гімназії конкурс не відбувся через відсутність кандидата. Як пояснив Сергій Рибак, одна з кандидаток, яка подавалася одночасно на два заклади, напередодні конкурсу зняла свою кандидатуру саме з конкурсу на посаду керівника Чорниводської гімназії. Йдеться про Наталію Новосад, яка перемогла у конкурсі на посаду керівниці Лісоводського закладу, однак відкликала свою кандидатуру щодо Чорниводської гімназії.
— У день засідання конкурсна комісія перед самим конкурсом розглянула заяву про зняття кандидатури. Людина мала право знятися. Тому по Чорниводській гімназії конкурс не відбувся у зв’язку з відсутністю кандидата, — пояснив Сергій Рибак.
Наразі у Чорниводській гімназії обов’язки керівника погодилася виконувати заступниця директора. Повторний конкурс можуть оголосити не раніше серпня або вересня, адже влітку більшість працівників і членів комісії перебувають у відпустках.
— Ми будемо бачити, яка буде кадрова ситуація, які перспективи закладу, будемо спілкуватися з колективом і батьками. Якщо буде таке бажання і реальна можливість провести конкурс, це вже буде з нового навчального року , — сказав начальник відділу освіти.
Кандидат, який подався на конкурс, щоб очолити Жищинецьку гімназію, також претендував на посаду директора Городоцького ліцею №2. За результатами конкурсу він набрав однакову кількість балів у двох закладах. У такому випадку, за словами Сергія Рибака, рішення ухвалює конкурсна комісія. З урахуванням бажання самого конкурсанта та рішення більшості членів комісії, переможцем його визначили у Городоцькому ліцеї №2.
— За Миколою Асташенком комісія визначила Городоцький ліцей №2. Тому по Жищинецькій гімназії конкурс буде вважатися таким, що не відбувся, — пояснив начальник відділу освіти.
Повторний конкурс у таких випадках можна оголошувати через два місяці. Водночас, за словами Сергія Рибака, щодо Жищинецького закладу це питання ще вивчатимуть, адже у перспективному плані він визначений як такий, що через рік має бути реорганізований у філію. А у філії, на відміну від юридичної особи, немає директора у класичному розумінні. Там працює керуючий, якого призначає начальник відділу освіти.
— Скоріше за все, у цьому закладі один із учителів виконуватиме обов’язки директора, а через рік це буде людина, яку призначать керуючим філією, — зазначив Сергій Рибак.
Де керівники залишаються, а де будуть нові директори
За словами Сергія Рибака, у кількох закладах перемогли ті директори, які очолювали їх і раніше. Для частини з них це буде другий і останній термін на посаді саме у цьому закладі.
Зокрема, у Городоцькому ліцеї №1 конкурс виграв чинний директор Світлана Станиця. З нею планують укласти контракт на новий термін, який буде для неї останнім у цьому закладі.
Аналогічна ситуація у Городоцькій початковій школі, Городоцькому ліцеї №3 та Городоцькому ліцеї №4: директори, які очолювали заклади під час попередньої каденції — відповідно Олена Асташенко, Зоя Роговська та Оксана Дроник , перемогли на конкурсі. Для них це також буде другий і останній термін у цих закладах.
У Городоцькому ліцеї №2 буде новий директор — Микола Асташенко , якй до цього очолював заклад освіти у селі Жищинці. Для нього це буде перший термін директорства.
Кузьминську гімназію, Підлісноолексинецьку гімназію та опорний Великолевадський ліцей продовжать очолювати чинні керівники — відповідно Тетяна Гріх, Валентин Гурний та Ірина Гураш.
В опорному Лісоводському закладі буде нова директорка — Наталія Новосад . За словами Сергія Рибака, це керівниця філії цього ж опорного закладу. Для неї це буде перший термін на посаді керівника саме цього закладу.
Сергій Рибак пояснив, що у місті директор після двох термінів у одному закладі не може йти на третій термін у цю ж школу, але може брати участь у конкурсі в іншому закладі. Для сільських шкіл це обмеження не застосовується, оскільки альтернативи в межах населеного пункту може не бути.
Контракти укладатимуть на шість років
Після оприлюднення результатів із переможцями конкурсу мають укласти контракти. За словами Сергія Рибака, це планують зробити упродовж трьох робочих днів після оголошення результатів. Усі переможці вже мають досвід керівної роботи, якщо не в цьому, то в іншому закладі освіти. Тому з ними укладатимуть контракти на шість років.
Сергій Рибак пояснив, що дворічний контракт застосовується для тих, хто вперше стає директором. У такому випадку спершу контракт укладають на два роки, а у разі успішного виконання обов’язків його можуть продовжити ще на чотири роки.
— У нас усі директори вже мали досвід керівника. Тому з ними буде укладений контракт на шість років , — повідомив начальник відділу освіти.
Голова конкурсної комісії Олена Гріх вважає, що конкурси на посади керівників шкіл потрібні, адже вони дають змогу оцінити не лише знання законодавства, а й управлінське мислення кандидатів, їхнє бачення розвитку закладу та готовність брати відповідальність.
— Керівник повинен відчувати відповідальність і чітко розуміти, на який обсяг роботи, на яку ділянку роботи він претендує. Тому я раджу іншим громадам проводити конкурси, бо перемагають найкращі, — сказала Олена Гріх.
За її словами, конкурс у Городоцькій громаді пройшов прозоро, відкрито і професійно. Вона також висловила сподівання, що освіта Городоччини й надалі показуватиме хороші результати.
— Ми маємо гарну педагогічну спільноту в кожному навчальному закладі. Маємо відшуковувати таланти наших здобувачів освіти, бо ми вчителі і маємо це вміти робити. Працюємо далі на розвиток України, нашої громади і нашого міста, — підсумувала голова конкурсної комісії.
Джерело: horodok.city
Новини рубріки
У сусідів: ДТП міжнародного автобуса, граната у смітнику та доля пологового відділення
27 червня 2026 р. 12:45
Природна перлина: унікальний буковий ліс на Хмельниччині – частина спадщини ЮНЕСКО
27 червня 2026 р. 11:27
Для отримання податкової знижки радимо скористатися функціоналом Електронного кабінету
27 червня 2026 р. 11:19